2016. július 7., csütörtök

Chia magos eperlekvár


Elérkezett a befőzés és tartósítás szezonja. Engem mégsem ez inspirált arra , hogy lekvárt főzzek , hanem a majdnem ehetetlen, vízízű eprek, melyeket az itteni lengyel boltban 2 kg-os kiszerelésű rekeszekben árultak. Szép volt, mosolygós, de mégsem az igazi. Lekvárt még nem főztem, és valamilyen gyors receptre vágytam, így a megfőzött eperhez chia magot adtam, amely szépen bezselésítette. Nálunk főleg a reggeli zabkására került egy kevés fahéjjal, így szinte 2-3 nap alatt elfogyott.
Ez a fajta lekvár nagyon jól bevált, így legközelebb más gyümölccsel is kipróbálom. A chia mag kedvező hatásáról már írtam itt a blogon, mindenkinek csak ajánlani tudom. :-)


Chia magos eperlekvár hozzávalók:
Kb. 1.5 kg eper (vagy amennyi rendelkezésünkre áll)
2-3 ek méz vagy más édesítőszer (agave, juharszirup stb.)
2-3 ek chia mag (vagy kívánt állag szerint)

Elkészítése:
A megmosott és megtisztított epret félbevágtam és egy nagyobb lábasban közepes lángon fedő alatt felforraltam, majd kisebb lángon addig bugyogtattam amíg az eper szét nem főtt, de még nagyobb darabok voltak benne. Levettem a tűzről és hozzáadtam a mézet is. Alaposan elkevertem majd a chia maggal besűrítettem. Rátettem a fedőt és hagytam 10-15 percig pihenni, ezalatt a chia mag is bezselésedik, megszívja magát az eperrel. A lekvár még hűlés közben is tovább zselésedik. Kifőzött üvegbe öntöttem és a hűtőben tároltam.
Akik jobban szeretik a simább állagú lekvárt turmixgéppel nyugodtan lehet tovább pépesíteni, vagy akár leszűrni is.
Elrontani képtelenség, kezdő háziasszonyok figyelmébe ajánlom!
Jó étvágyat! :-)



2016. április 29., péntek

Fekete babos brownie


Bab süteményben ? Naná. Deliciously Ella második szakácskönyvéből próbáltam ki ezt a receptet, minimálisan alakítottam csak át. A végeredmény meglepően finom lett azonban nagyobbik lányomnak így sem kellett, a kicsi viszont falta. Mexikói fekete bab helyett bátran tehetünk bele másik fajtát is. Legközelebb mazsola helyett datolyával is kipróbálom. Vegánosítva- ahogy a recept is szól-a tojást kihagyjuk és 20 dkg almapürével helyettesítjük. Ügyeljünk rá, hogy a tepsiben hagyjuk kihűlni legalább 30-40 percet, így könnyen kiszedhető, vágható az amúgy omlósabb állagú ragacsos (gooey) brownie.
Finom délutáni snack volt, egészségünkre!


Fekete babos brownie hozzávalók (kb. 16 db-hoz)
40 dkg fekete bab (bio konzerv)
20 dkg darált mandula
2 ek chia mag
2 dl növényi tej
1 darab tojás (vagy 20 dkg almapüré)
2 ek kókuszzsír
2 evőkanál juharszirup (vagy ízlés szerinti édesítő, méz stb- nekünk a 2 evőkanállal enyhén édes lett)
4 ek kakaópor
10 dkg mazsola
csipet só

Elkészítés:
A chia magot (egész szemek) beáztatom 1.5 dl vízben és fél órán át állni hagyom (szépen bezselésedik, magába szívja a vizet). A mazsolát felöntöm annyi forralt vízzel, hogy éppen ellepje, és szintén hagyom egy keveset pihenni. Késes aprítógépbe teszem az összes hozzávalót: a lecsepegtetett babot, darált mandulát, kókuszzsírt, növényi tejet (mandulatej vagy kókusztej is kitűnő), tojást, bezselésedett chia magot, mazsolát (vizet leöntöm róla amiben ázik), csipet sót, juharszirupot vagy más édesítót, kakaóport. Egységes masszává dolgozom össze majd sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöm át és 180-Celsiusra előmelegített sütőben sütöm bő 40 percig. A tepsiben hagyom kihűlni.
Jó étvágyat!





2016. április 15., péntek

Banános fahéjas muffinok


Gyerekek kedvence a muffin, na de nem mindegy hogy mi kerül bele. Nálunk heti rendszerességgel készül és a palacsintával együtt megtanultam hogyan lehet minél több hasznos élelmiszert belekeverni a tésztájába. Az édesítés itt minimális, mert az érett banánok magukban kitűnő ízt és szaftos textúrát adnak. Ne spóroljunk a fahéjjal sem, mert azon túl hogy sütés közben kellemes illat lengi be a konyhát még az emésztésre is jótékonyan hat. A dió helyett bátran tehetünk a tésztába pekándiót, de allergia esetén a muffin anélkül is finom lesz.




Hozzávalók 8-9 darabhoz:
3 db tojás
3 db érett banán
10 dkg dió (vagy pekándió)
2 evőkanál kesuvaj
2 evőkanál juharszirup (méz, vagy ízlés szerinti édesítő)
18 dkg darált mandula
5 dkg lenmagliszt
2 tk fahéj
1 tk sütőpor
csipet só
75 ml kókuszzsír


Elkészítés: Az érett banánokat villával pépesítjük, kikeverjük a tojásokat, hozzáadjuk a juharszirupot vagy más édesítőt, kesuvajat és a felolvasztott (langyos kókuszzsírt is).
Egy másik tálkában összekeverjük a száraz hozzávalókat: őrölt mandulát, lenmaglisztet, sütőport, csipet sót, fahéjat és durvára vágott diót (pekándiót). A nedves hozzávalókkal elkeverjük a száraz hozzávalókat, majd kapszlikkal kibélelt muffin sütőbe porciózzuk. Előmelegített sütőben 180 Celsiuson 25-30 perc alatt kisütjük. Kb. 8-9 muffin jön ki ebből a mennyiségből. Jó étvágyat!



Inspiráció: Eathos Dublin