2015. szeptember 3., csütörtök

Tempe burger


A tempe meg én nem leszünk barátok, kapcsolatunk csupán egy hamburger erejéig tartott, de azért örültem hogy megsimertem. A kísérletezést a vega burgerek terén tovább folytatom.
A tempe tulajdonképpen szójababból (eredetileg indonéz étel) készül bizonyos gombák fermentációjának segítségével.Tempe készülhet más gabonából is.
Rúd alakú tömbökben árusítják, a szójaszemek még látszanak benne. Enyhén savanykás, erjedt illata van, íze picit több mint a tofunak. Vegetáriánus étrend jó kiegészítője lehet a benne lévő magas fehérjetartalom miatt.

Ennek a vegaburgernek kellemes textúrát adott, és már-már ténylegesen is húspogácsára emlékeztető külsőt, de a már említett kesernyés, erjedt ízvilágot nekem jó nagy adag hagymával és paradicsomszósszal kellett elmaszkírozni, hogy fogyasztásra alkalmasnak találjam :-)
Mindez ne rettentsen el senkit fogyasztásától. Ha veszünk, akkor lehetőleg biót és nem GMO szójából készültet érdemes.



Vega tempe burger hozzávalói 4 közepes pogácsához:
1 rúd (kb. 20 dkg) tempe
1 vörösbab konzerv
3 gerezd fokhagyma
nagyszemű tengeri só
1-2 ek szójaszósz vagy tamari
1 tk útifűmaghéj por
kevés víz
1 tk sörélesztő pehely
kevés csicseriborsó liszt
 
olivaolaj a sütéshez
 
Tk. kenyér vagy zsemle
 
Ízlés szerint lilahagyma, avokádó, rukola, paradicsom, csípős paradicsomos szósz



A vörösbabot lecsepegtetem, a tempét apróbb darabokra vágom és késes robotgépbe teszem. Fokhagymát nyomok bele, ízlés szerint sózom, szójaszószt vagy tamarit adok hozzá. Egy teáskanálnyi útifűmaghéj port feloldok egy fél deci vízben és mikor kissé megkocsonyásodott a tempéhez öntöm (ez segít tojás helyett összetartani a pogácsákat). 1-2 teáskanálnyi sörélesztő pelyhet is szórok hozzá.
Kézzel pogácsákat formázok a masszából és kevés csicseriborsó lisztben hempergetem meg a pogácsákat. Hűtőben egy-két órát állni hagyom.

Kevés olivaolajon pár perc alatt ropogósra sütöm a pogácsák mindkét oldalát.

Teljes kiőrlésű zsemlére halmoztam egy kevés rukolát, felkarikázott avokádót és paradicsomot, lilahagymát. Erre helyeztem a pogácsákat és rá nem kevés paradicsomszószt.

Jó étvágyat minden bátor kísérletezőnek! :-)


2015. április 24., péntek

Brownie heaven

Chia magos kókuszkrémes brownie


Januárban fogadalmat tettem, hogy megpróbálok cukormentesen élni (vagyis mellőzni minden finomított cukrot az étrendemből.) Az első napok, hetek kínkeservesen teltek. A karácsonyi dőzsölés után hatalmas erőfeszítésbe került mindenféle megtartóztatás. Nem tagadom elvonási tünetekkel is küzdöttem (fejfájás, gyengeség). A kezdeti nehézségeken hamar átlendültem...a január ripsz-ropsz elrepült...és egyre kevesebbet gondoltam a cukorra. Volt persze hogy süthetnékem támadt, ilyenkor édesburgonyás brownie-t készítettem (juharsziruppal édesítve). A fogadalmakban az a jó, hogy meg lehet szegni őket, így azért húsvétkor megengedtem magamnak egy kis kitérőt. Mindenféle bűntudat nélkül pusztítottam el egy finom répatortát, és még egy workshopon is részt vettem ahol nagyon finom Túró Rudi tortát volt alkalmam saját kezűleg beburkolni , marcipánnal figurázni. Húsvét után azonban semmiféle késztetést nem éreztem hogy újra édességet fogyasszak. Az ízlelőbimbóim ,,megtisztultak" sokkal inkább fogékonyabbak a természetes ízekre. Egy finom gyümölcs vagy egy nagy kanál kesukrémmel nem versenyezhet semmi :-) Na de itt van ez a brownie...A recepttel már hetek óta szemeztem Susan Jane White blogjáról. Finomított cukor helyett kókuszvirág cukrot használ, ami nálunk aranyáron kapható. A jól bevált juharsziruppal ízesítettem, de nem kellett bele sok mert a kókuszkrém kellemes, selymes ízvilágot adott.
A tejbe áztatott chia mag annyira ízlett, hogy megálljt kellett parancsolnom, nehogy felfaljam sütés előtt. Kitűnő puding alap lehet ez.
Egy szó mint száz, a brownie remekelt és még azok is szívesen megkóstolják akik nem kifejezetten édesszájúak. A gyerekek természetesen pusztították nálunk.



Hozzávalók 

3 evőkanál darált chia mag
160 ml növényi tej (vagy tehéntej is jó..én zabtejet használtam)
1 tk vanília kivonat

20 dkg kókuszkrém (krémesített kókusz. Pl. ilyen)
20 dkg jó minőségű étcsokoládé (75-80%-os)
kb. 6 ek juharszirup (eredeti recept kókuszvirág cukrot használ)
3 db tojás
10 dkg darált mandula
2 tk sütőpor
csipet tengeri só
3 dkg darabolt étcsoki (opcionális)



Elkészítése:
Először a darált chia magot beáztattam a zabtej és egy teáskanál vanília kivonat keverékébe. (Ha nem kapunk darálva, otthon kávédaráló segítségével megőrölhetjük az egész szemeket, de szerintem a recept működik egész magokkal is). A beázott magok nagyon hamar megszívják magukat, zselés pudingszerű állagot kapunk, ami a vanília kivonatnak köszönhetően finom édeskés is egyben. Nem megenni!

Ezután a vízgőz felett megolvasztottam a csokoládét és a krémesített kókuszt. Ez a kombináció is nagyon csábító, nehéz volt nem kikanalazni rögtön a fél lábassal. 

A darált mandulát összekevertem a sütőporral és egy csipet tengeri sóval.

A tojásokat habosra vertem a juharsziruppal (vagy ha cukrot, esetleg kókuszvirág cukrot használunk akkor azzal). Ezt a darált mandulához kevertem (óvatosan, kanállal). Hozzáadtam a felolvasztott étcsokis-kókuszkrémet is, majd végezetül a zselés állagú chia magos tejet.

Tehetünk bele csokicseppeket, vagy kevés darabolt étcsokoládét is.

Kókuszzsírral kikent és sütőpapírral kibélelt (kb. 20x30 cm) tepsibe öntöttem a masszát és 180 Celisusra előmelegített sütőben sült nagyjából 30-35 percet. Tűpróbát végeztem, de törekedtem rá, hogy picit szaftosabb maradjon a belseje. 

A megsült brownie-t hűlni hagytam, majd szeleteltem.

Finom. Finom. Finom.
Jó étvágyat, egészségünkre!





2015. április 9., csütörtök

Rozslisztes banánkenyér


Banánból nálunk sosincs hiány, napi rendszerességgel fogyasztják az apróságok. Így aztán alig győzök félretenni egy-két darabot ha banánkenyeret szeretnék sütni. Banánkenyér már jó pár alkalommal szerepelt itt a blogon. Ez most egy új recept, egyenesen ,The Extra Virgin Kitchen' szakácskönyvből. Nagyon finom lett, és  napokig puha illatos maradt, nem száradt ki. Házi nutellával is mennyei lehet, mi most magában faltuk. Extra Virgin Kitchen- vagyis extra szűz konyha..rengeteg finomság szerepel benne...az egészséges reggeliktől kezdve a főételekig. Gyerekbarát receptek, házi készítésű ketchup (céklából), csokis chili con carne, uzsonnára való, minden mi szem szájnak ingere. Nem vega, nem vegán nem paleo, de alapvetően a ,clean eating' híve- vagyis minél tisztább, minél egészségesebb, vegyszermentes hozzávalókból főzni. Egy csipet humorral és jó nagy adag kreativitással. Érdemes akár alap angoltudással is beszerezni a könyvet! (De jövök még innen receptekkel.)



Hozzávalók:

1/4 bögre kókuszliszt (én darált mandulát használtam)
1/4 bögre rozsliszt
egy marék szárított datolya
2 tk fahéj
1 tk sütőpor
csipet tengeri só
3 tojás
 1 bögre ,kb. 3 db érett banán 
5 ek kókuszolaj
2-3 ek juharszirup
2 tk almabor ecet
1 tk vanília kivonat

Elkészítés:
Egy nagyobb tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, vagyis a kókuszlisztet (vagy őrölt mandulát), rozslisztet, apróra vágott datolyát, fahéjat, sütőport, sót. Egy másik tálban összekeverjük a nedves hozzávalókat: felvert tojást, juharszirupot, kókuszolajat (olvasztott kókuszzsír), villával összetört érett banánt, almabor ecetet és vanília kivonatot. Mindezt a száraz hozzávalókkal elkeverjük, majd kiolajozott, sütőpapírral kibélelt hosszúkás tepsibe öntjük. 180 Celsius fokon (előmelegített sütőben) 40 percig sütjük, tűpróbával ellenőrizzük megsült-e a belseje. Hűlni hagyjuk, majd szeleteljük és jóízűen elfogyasztjuk.





2015. február 24., kedd

Zabpelyhes cookie



Most megint egy nagyon egyszerű ,,desszert" recept következik. Begépelni több időbe telik mint a valóságban elkészíteni. Kevés alapanyag van benne, de minden természetes, csupa földi jó és finomság. Pl. ovi után leesett vércukorszintet nagyon jól kordában lehet vele tartani :-)
Az elkészített masszát hűtőbe is tehetjük és másnap reggel, vagy amikor időnk engedi kisüthetjük. A már kisült  kekszek lezárt dobozban akár napokig elállnak.
Mandulavajat készíthetünk hozzá házilag is (pl így), nem kell hozzá más mint mandula meg esetleg egy pici méz és erős  konyhai robotgép. Ha erre nincs időnk akkor válasszunk olyat a boltban amiben nincsenek adalékanyagok, tartósítószer stb.
A receptben szereplő mennyiségből nekem kb. 8 nagyobb keksz jött ki, de ezek tényleg nagyok lettek. Ízlés szerint alakíthatunk a méreten, egészen picikék is gusztusosak tudnak lenni uszonnásdobozban.



Hozzávalók (kb. 8-10 darabhoz)
1 bögre zabpehely (180 g)
3 db érett banán
1 ek kókuszzsír 
csipet fahéj
4 evőkanál mandulavaj
4 ek juharszirup

Elkészítés: Az érett banánokat villával megtörtem, majd hozzákevertem a kókuszzsírt, mandulavajat,  juharszirupot. Beletettem a zabpelyhet és fahéjat is. Mindent jól összekevertem és pár percig állni hagytam, így a zabpehely kellően megszívta magát a nedves hozzávalókkal. 
Nagyobb tepsit sütőpapírral béleltem ki, vékonyan lekentem kókuszzsírral (olaj), majd evőkanál segítségével a masszából kisebb adagokat tettem a tepsire, a kanál segítségével laposabbra egyengettem. Előmelegített sütőben sültek 20-25 percig. Hűlni hagytam. Még hűlés közben, után picit keményedtek.
Jó étvágyat!





Ötlet, recept: Ella.

2015. február 11., szerda

Chia magos fahéjas muffin


Az egyik legjobban sikerült muffin receptjét osztom most meg. Kinézetre nem olyan csinosak mint mondjuk egy habos-babos változat, ízre viszont tökéletesek! Vaj helyett kókuszzsír, finomított cukor kiváltásaként pedig juharszirup került a tésztába. Ezen kívül van benne még sok-sok chia mag, répa, alma. A gyerekek csak úgy falták, így zsinórban 3x készítettem el a héten. Nem bántam, mert ebéd utáni kávéhoz nagyon jól csúszott nekem is.
A chia magtól nem kell megijedni, állagra, kinézetre teljesen olyan mint az egész mákszemek. Egy szuperélelmiszer (super food), rengeteg kalcium, kálium, mangán, cink, vas, antioxidáns van benne, nagy mennyiségben tartalmaz omegy3, omega-6 zsírsavakat is. Javítja a vér koleszterinszintjét. Az inkák, maják, aztékok értékes élelmiszere volt, ezért is nevezik azték zsályának (zsályafélék családjába tartozik).
Folyadékkal elkeverve megszívja magát, zselés állagú lesz és nagyon telít is, anélkül hogy puffasztana (gluténmentes). Teljes értékű fehérjeforrásról van szó (majd az összes esszenciális aminosavat tartalmazza). Érdemes megismerni, beépíteni étkezésünkbe, akár így a muffin tésztájába ,,rejteni", akár reggeli müzlihez, zabkásához, turmixhoz keverni. Íze viszonylag semleges.


A recept pedig:
6-7 db muffinhoz

1 közepes alma (kb.7 dkg)
1 nagyobb sárgarépa (10 dkg)
csipet fahéj
10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
4 dkg darált mandula
egy marék mazsola
3 ek chia mag
75 ml kókuszzsír
7 ek juharszirup (vagy ízlés szerint)
2 db tojás
fél tk sütőpor
fél tk szódabikarbóna
zabpehely a tetejére

Először a megmosott, megtisztított répát reszelem apróra, majd az almát is megpucolom és azt nagyobb lyukú reszelőn reszelem le. A tojásokat felverem, hozzáadom a répát, almát, juharszirupot, folyékony kókuszzsírt. Mindent jól összekeverek, majd beleszórom a kb. 3 evőkanálnyi chia magot és 5-10 percig állni hagyom (így a magok megszívják magukat nedvességgel, kocsonyás állagú lesz a massza.).
A száraz összetevőket egy tálba szitálom, majd összekeverem a nedves hozzávalókkal, a mazsolát is belekeverem.
Muffinsütő tepsibe kapszlikat helyezek, majd egyenlő arányban elosztom bennük a tésztát. Tetejükre kevés zabpelyhet szórok. Előmelegített sütőben sütöm (180 Celsiuson) kb. 25 percig, valamivel tovább mint egy sima tésztás muffint (az alma, répa kissé nehezebbé teszi a tésztát, lassabban sül át). Tűpróbával ellenőrzöm.
Ebből a mennyiségből nekem 7 db muffin jött ki. Az adagot bátran lehet duplázni is, mert gyorsan fogy és nagyon puha szaftos muffint kapunk, ami még másnapra is friss marad, nem szárad ki.
Reggelinek is tökéletes!
Jó étvágyat!





2015. január 29., csütörtök

Téli melengető


Egy nagyon finom, laktató és nem utolsósorban egészséges téli ,,pörkölt receptet" hoztam. Sokat nem is fűznék hozzá csak annyit, hogy érdemes belőle dupla vagy még nagyobb adagot készíteni. A hűtőben napokig eláll (fagyasztóba is tehető), sietős hétköznapokon csak egy kis rizst vagy quinoa-t kell mellé kifőzni és máris kész a lélekmelegítő ebéd/vacsora. (Én egy hétig ettem annyira ízlett).

A recept az egyik kedvenc blogomról, Ella-tól való, ahonnan a vegán brownie-k is származnak. Pár kisebb változtatást eszközöltem: spenótot is tettem a zöldségekhez, és köretnek nyers karfiol kuszkuszt készítettem. A karfiolt sokan alábecsülik, nem tartják változatosnak pedig mi sem kitűnőbb példa rá mint ez a nyers kuszkusz, hogy egy köret még egészségesebbé teheti a főételt. Állagában és ízében is teljesen olyan lett mint egy sima kuszkusz, viszont a kuszkusszal ellentétben a karfiol gluténmentes, sok benne a C-vitamin, B-vitamin, folsav, kálium, mangán, magnézium. A benne lévő szelén hatására antioxidáns tulajdonsággal is bír. Kalóriatartalma alacsony, viszont hamar telítettségérzetet ad.


Csicseriborsós gombás vegán pörkölt karfiol kuszkusszal
Hozzávaló 2-3 főre

40 dg csicseriborsó (lehet konzerv is)
2-3 sárgarépa
25 dkg gomba
egy marék spenótlevél
40 dkg olasz paradicsomkonzerv 
3-4 evőkanál sűrített paradicsompüré
3-4 fej fokhagyma
kurkuma
bors
őrölt kömény
vegamix
őrölt koriander
chilipor vagy friss chili
kevés forralt víz
olíva vagy más olaj


fél fej karfiol a kuszkusznak (vagy más köret)
1 ek olívaolaj
citrom 


Elkészítés:
Elsőként a csicseriborsót főztem meg (amit előző este beáztattam). Használhatunk konzerv változatot is. 
Ezután egy jó nagy fazekat vettem elő amiben kevés olajat hevítettem, belenyomtam a fokhagymagerezdeket és alacsonyabb lángon párat kavargattam rajta. Hozzáöntöttem a fűszereket is: kurkumát, köményt, koriandert, borsot és beletettem 3-4 evőkanálnyi paradicsompürét is. Felöntöttem kb. egy deci vízzel, belezuttyantottam a paradicsomkonzervet is (vagy dobozos paradicsom még jobb). Picit forraltam és adtam hozzá egy kevés vegamix fűszerkeveréket is, kevés tengeri sót és borsot. Beletettem az előzőleg megpucolt és felkarikázott sárgarépát és fedő alatt majdnem puhára főztem. Mikor  a répa félig megpuhult hozzáadtam a megmosott, felszeletelt gombát és visszatettem a fedőt az edényre. A zöldégeket így puhára főztem, majd hozzáadtam a megfőzött csicseriborsót és egy marék megmosott és lecsepegtetett spenótlevelet is. Pár percig még forraltam és egy-két teáskanálnyi chiliporral bolondítottam meg.

A karfiol kuszkuszhoz a karfiolt rózsáira szedtem, alaposan megmostam, majd késes robotgépben apróra daráltam, egészen addig amíg kuszkuszhoz hasonló állagot nem kaptam. Ezután kitettem egy tálba és pici olívaolajjal locsoltam meg, fél citrom héját reszeltem bele.
Aki ódzkodik a nyers karfioltól annak ajánlom a karfiolt sütőben megsütni, majd utána darálni. 

A húsimádóknak pedig akár csirkemell, akár marhahús sőt még tengeri halfilé is a pörköltbe főzhető.

Jó étvágyat hozzá! :-)

2015. január 6., kedd

Hannus Brownie-ja


Az újévi fogadalmakba tökéletesen beilleszkedik ez a brownie recept, és mellette finom is. Gyerekek is bátran fogyaszthatják. Az ötletet Deliciously Ella blogjáról vettem (és azóta Zizinél is láttam), aki számomra most mindazt megtestesíti amit én is el szeretnék érni az étkezésben. Az eredeti receptben kakaópor szerepel, amit én karobra váltottam fel. Karobport használják sok helyen a kakaó kiváltásaként. Szerintem nem finomabb sőt, szokni kell az ízét, viszont nincs benne koffein ( plusz antioxidáns hatású is, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, élelmi rostokban) így Hannus uzsonnára bátran falatozhatott belőle. Nagyobbik lányomnak, Abinak persze nem kellett, de talán mert még neki is újdonság volt a karob...
A nagy mennyiségű édesburgonyától igazán jó, szaftos textúrája lesz a sütinek, hozzáadott finomított cukrot nem tartalmaz, a datolya és a juharszirup jól megédesíti.


Hozzávalók egy kisebb tepsihez:
60 dkg édesburgonya
kb. 14 szem datolya
3-4 ek juharszirup (vagy ízlés szerint)
csipet só
10 dkg rizsliszt (vagy más gluténmentes liszt)
8 dkg darált mandula
4 ek karob vagy kakaópor

Elkészítés: az édesburgonyát megpucolom, megmosom, felkockázom majd vízgőz felett puhára párolom (így az értékes vitaminok is megmaradnak). Nekem kb. 30-40 perc alatt puhult meg.
Ezután a kimagozott datolyával összepépesítem, ehhez jó szolgálatot tehet egy késes robotgép. Hozzáadom a juharszirupot. 
A száraz összetevőket is a masszához keverem, majd a tepsit sütőpapírral bélelem ki és 180 Celisuson (előmelegített sütőben)25-30 perc alatt megsütöm. Tűpróbát végzek. Mikor kihűlt szeletelem és jóízűen elfogyasztható.

Uzsonnára, ebéd utáni nassolásra is tökéletes.

Jó étvágyat és ezúton is B.U.É.K. mindenkinek! :-)