2013. december 5., csütörtök

Adventi készülődés






Sokan már lázasan készülődnek az ünnepekre, menüket terveznek (ugye Anya? :-) és előkerülnek a finomabbnál finomabb receptek is köztük régi klasszikusok, vagy éppen újdonságok.
Nos egy éve ilyenkor én már zserbó lázban égtem és készültem a nagy megmérettetésre. 3-4 héten át, majd minden nap megsütöttem a zserbót, hogy tökéletesre fejlesszem és minél közelebb kerüljek a nyereményhez. Egy év eltelt, az idén nincs időm zserbót sütni, pedig halomban áll a finom dió is. Helyette viszont hasonló ízvilágú golyókat készítettem, melynek receptjét a most megjelent Kiddies Kitchen karácsonyi számában megtaláljátok. Kezdő háziasszonyok és gyerekek is könnyen megformázhatják. A siker garantált. :-)

Hanna baba ma három hónapos lett. Szépen cseperedik, fejlődik és már most látom a különbséget közte és Abi között. Kezd kirajzolódni határozott jelleme. A különbségeken kívül sok hasonlóság is felfedezhető a két lány között. Mind a kettő nagyon érzékeny lélek és egy jó bolondozásra mindig vevők.
Lassan lassan talán a blogra is jut majd időm...talán tavasszal visszatérek hozzátok...

 A közelgő ünnepekre mindenkinek kellemes készülődést kívánok szeretettel:

Erika


2013. október 31., csütörtök

Hidegebb napokra


Melengető, enyhén csípős leves keleties ízvilággal.

Hozzávalók 3-4 személyre:

40 dkg darált pulykahús
3 gerezd fokhagyma
1 csokor friss petrezselyem
1 tk halszósz

1 liter zöldségleves alaplé
wok zöldségek vegyesen (kb. 30 dkg)
friss gyömbér
2 lime leve
2 evőkanál tom yum fűszerpaszta (ízfokozók nélküli)
4 dl kókusztej
1 ek halszósz

üvegtészta vagy más ázsiai tészta

Elsőnek a húsgolyókat állítom össze: a darált pulykát bekeverem a felaprított petrezselyemmel és frissen kinyomott fokhagymával. Hozzáadom a halszószt is és kisebb, 3-4 cm-s golyókat formázok. Serpenyőben kevés olajat hevítek és 1-2 percig barnára pirítom benne a húsgolyókat. 

Nagyobb lábasban megforralom a tom yum pasztát a lereszelt gyömbérrel, hozzáadom a kókusztejet, zöldségleves alaplét, halszószt, belefacsarom a lime levét. A húsgolyókat is beleteszem a levesbe és 4-5 percig forralom. Majd jöhetnek a zöldségek is, melyet csak éppen roppanósra főzök. 

A tésztát az utolsó 3 percben teszem a leveshez, vagy külön is kifőzhetem és tálalhatom.

Jó étvágyat!

2013. október 20., vasárnap

Bejelentkezem...


Több hónapos szünet után végre hírt adok magunkról és ha csak egy rövid bejegyzés erejéig is, de leporolom szegény blogomat. Történt hát, hogy újabb leánygyermeknek adtam életet, Abi mellett most már Hannah baba is életünk és éjszakáink bearanyozója lett.
Két pici gyermek anyukájának lenni igazi kihívás, de napról napra könnyebb lesz és az idő nekünk dolgozik érzem. :-) Kedves blogtársaim  -velem együtt még két másik újdonsült gasztroblogger anyukát- virtuális babaköszöntővel leptek meg. A gyönyörű ,,komatálakat" mindenkinek ajánlom figyelmébe, én pedig ígéretet tettem (magamnak), hogy amint több időm lesz megsütöm/főzöm ezeket a finomságokat.

Nem titok, hogy Anikóval a Coffeinmentes blog szerzőjével nyáron egy gyerekeknek szóló receptes kiadványt jelentettünk meg, mellyel célunk az volt, hogy a válogatósabb kicsik számára is gusztusos és ugyanakkor könnyen elkészíthető recepteket ajánljunk. Az első szám pozitív fogadtatásra lelt, és abban a megtiszteltetésben van részünk, hogy mostantól a Blikk Konyha és Blikk Édes Élet magazinoknak is írhatunk recepteket. Egyelőre Anikó végzi a munka 99%-át, de már nagyon várom, hogy végre én is besegítsek neki a következő hónapok során!

Ma Abival mince pie-t sütöttünk, melynek receptjét az Édes Élet-ben olvashatjátok el, egyéb más angol finomságok mellett.


Egyelőre ennyire futotta. Közeledik a Halloween, itt a sütőtökszezon és lassan a karácsonyi receptek is előkerülnek. Tökéletes időszak ez a sütésre-főzésre, kulináris kísérletezésekre. Ennek szellemében kívánok mindenkinek kellemes napokat, blogozást, konyhai sikereket:

Erika

2013. július 16., kedd

Fahéjas csiga-biga


Hosszú hetek óta csiga-biga őrület van nálunk. Ott van ugye Bogyó aztán a kertben lévő összes csiga, majd minden ami csiga alakzatot vesz fel és tekereg. Nem kérdés, hogy a fahéjas csigák is belepték magukat Abi szívébe. Igaz a javát nekem sikerült elpusztítanom, de aggodalomra semmi ok. Kettő helyett eszem :-)

Hozzávalók 12 db közepes csigához:
37 dkg liszt
5 dkg cukor
5 dkg vaj
1 tojás sárgája
2 dl tej
7 g szárított élesztő (nekem nem volt friss)
csipet só

A töltelékhez:
fahéj (kb. 2 ek)
tetszés szerinti cukor vagy méz
kevés vaj 

Elkészítés:
A tejet és a vajat egy kisebb lábasba teszem és meglangyosítom, majd hozzáadok egy kevéske cukrot és az élesztőt felfuttatom benne. 
A lisztet egy tálba szitálom, összekeverem a cukorral , csipet sóval és tojással. A tésztához adagolom a felfuttatott élesztős tejet és fakanállal összedolgozom, majd kezemmel alaposan átdagasztom. 
Kilisztezett tálban, konyharuhával letakarva kelesztem egy órán át (duplájára). 
Amikor a tészta megkelt, enyhén lisztezett felületen átgyúrom és sodrófával vékony, négyzet alakúra nyújtom. 
Kevés vajat olvasztok meg, majd a tésztára kenem és rászórom a fahéjat és cukrot vagy mézet. 
Óvatosan feltekerem, egy jó hosszú rudat kapok, melyet kb 4-5 cm-es kis csigákra vágok fel.
Egy tepsit sütőpapírral bélelek ki, majd szépen elrendezem rajta a csigákat és további fél órán át kelesztem.
180 Celsiuson sütöm meg, de nem melegítem elő a sütőt, még ott is kelhetnek egy kicsit.

 Az aranybarna csigákat ha nem is forrón, de melegen, langyosan azonnal elfogyasztom.

A délutáni alvásból ilyen vidáman lehet kelni, hát még ha csigák várják a kisasszonyt


Szolgálati közlemény!


Mindenkinek szeretettel ajánlom a Kiddies Kitchen napokban megjelent első számát. Anikóval, a Coffeinmetes és Multiculti Kitchen  blogok szerzőjével úgy gondoltuk kevés igényes gyerekeknek szóló receptes online magazin létezik. Örömmel tettem eleget Anikó felkérésének, hogy segítsek neki összeállítani ezt az anyagot. Ugyan most csak minimálisan vettem részt az alkotó munkában, de reményeim szerint a következő lapszámban már én is aktívabb leszek. ;-)  A csodálatos fotók Anikó fáradságos munkáját dicsérik.

Lapozzátok hát szeretettel, főzzetek, süssetek finomakat a piciknek (és persze magatoknak is).
(A receptek egyelőre csak angol nyelven jelennek meg, így ha bárki szeretné magyarul is elolvasni őket a kiddieskitchen1@gmail.com címre bátran írjon!)

2013. május 23., csütörtök

Málnás brownie torta


Kedves Blogom,

Nagyon hiányzol, sokat gondolok rád és sokszor van bűntudatom, hogy nem vezetlek rendszeresen. Szolgáljon mentségemre, hogy a napok csak úgy repülnek fejem felett, alig érem utol magam. Rohanok Abi után és növesztem a hasamat, veled pedig nem szeretnék fél munkát végezni. 
Eljön még a mi időnk is, amikor végre megírhatom azt a több száz receptet és elkattinthatom azt a sok-sok fotót hozzá, melyeket az elmúlt hónapokban gondoltam ki Neked. Addig is drága Blogom érd be ezzel a finom málnás brownie-val...
Szeretettel:
Erika



Málnás brownie torta

Hozzávalók (23 cm átmérőjű tortához)

A tésztához 
24 dkg liszt
18 dkg vaj
csipet só
hideg víz

A csokis töltethez:
18 dkg jó minőségű étcsoki
18 dkg vaj
3 db tojás
20 dkg finomítatlan nádcukor
4 dkg kakaópor

Tetejére ízlés szerint málna (eper vagy más gyümölcs)


Elkészítés: 
Az omlós-vajas tésztához késes robotgépben összedolgozom a lisztet és a felkockázott hideg vajat. Csipet sót adok hozzá és annyi hideg vizet (kb. fél dl) hogy összeálljon. Ha nincs otthon robotgép, kézzel is hamar össze lehet gyúrni. Arra vigyázzunk, hogy a vaj ne nagyon olvadjon meg, és viszonylag gyorsan, határozottan dolgozzunk. Mikor a tészta összeállt, fóliába csomagolom és a hűtőbe teszem 10-15 percre, majd enyhén lisztezett felületen fél ujjnyi vastagra kinyújtom. Piteformát vagy egy kisebb kerek tepsit kivajazok, kilisztezek és a tésztát szépen beleillesztem.
További fél órára a hűtőbe teszem pihenni.

Közben elkészítem a csokis tölteléket. Ehhez az étcsokit és a vajat vízgőz felett megolvasztom. A cukrot habosra keverem a felvert tojásokkal, majd a csokis vajat is hozzáadagolom. Ha mindez megvan, akkor spatula segítségével hozzákeverem a kakaóport is. 

A tepsibe illesztett omlós-vajas tésztát 25 percig (190 Celsiuson) vakon elősütöm (ez annyit jelent, hogy egy sütőpapírt teszek rá arra pedig valamilyen nehezéket, pl. száraz babot vagy rizst így nem emelkedik, púposodik fel sütés közben). Mikor szép aranysárgára sült kiveszem a sütőből, beleöntöm a csokis tölteléket és 180 Celsiuson 25-30 perc alatt megsütöm. (Picit tovább is lehet sütni, ha belül nem szeretjük, hogy ragacsos, rezgős, de szerintem az az igazi brownie, amelyik jó szaftos).

A megsült tortát hűlni hagyom, tetejére málnát teszek vagy bármilyen más gyümölcsöt. Tejszínhabbal, fagylalttal is tálalhatjuk!

Jó étvágyat!


Inspiráció: Bruno Loubet

2013. április 23., kedd

Anyák napi palacsinta- VKF 56.


Kriszta, az Orchidea a konyhában blog írója vette át tőlem a stafétát a Vigyázz, kész, főzz (VKF) következő fordulójára. A téma ezúttal Anyák napi menü volt, bármi olyan finomság, melyet ezen a napon szívesen elkészítenénk édesanyánk, nagymamánk részére.
Én több szempontból is kivételt képezek, mert itt Írországban már megünnepeltük az édesanyákat (márciusban-Írországban és Angliában az anyák napja a nagyböjt 4. vasárnapjára esik- Mothering Sunday nevű vallási ünnepből alakult ki, Mother's Day), és sajnos az otthoni anyák napján nem tudok idén részt venni.
Hagyományaink sem igen vannak az étkezés terén, de tavaly azért igyekeztem magam ünnepeltetni, vagy legalábbis a reggeli készítése alól kivonni magam. Ez sikerült is.
Idén palacsintát sütöttünk közösen (vagyis én), egyik kedvencemet a zabpelyhes íróval készült vastag változatot. Ezt most a VKF kedvéért itt reprodukáltam is. Viszonylag gyakran készítem el ezt a fajtát, nagyon jól fel lehet dobni friss gyümölcsökkel, finom lekvárral.



Zabpelyhes-írós pancake hozzávalók (kb. 12-15 db kisebb palacsintához): 

2 db tojás 
12 dkg liszt 
8 dkg zabpehely 
3 csapott evőkanál nyírfacukor 
 fél teáskanál sütőpor 
 csipet só 
 4 dl író (buttermilk) 
 sütéshez olaj (most repce)

Elkészítés: kimérem a száraz összetevőket egy nagy keverőtálban, beleütök 2 db tojást és apránként hozzáadagolom az írót is, simára keverem. Serpenyőt forrósítok fel (kevés olajjal, majd kisütöm egyenként a palacsintákat. Vastagabbra készítem és kisebbekre mint a hagyományos változatot.


Jó étvágyat hozzá!


2013. április 9., kedd

Húsvéti finomságok- VKF 55. összefoglaló

Sziasztok,

Gyorsan jöjjön akkor a VKF összefoglalója! A beérkezett receptek sorrendjében teszem most közzé ki milyen finomsággal készült. Reméltem, hogy picit többen leszünk majd, hiszen nagyon sok blogon láttam szebbnél szebb húsvéti ételeket, de azért így is szép számmal voltunk, és egy igazi repertoár gyűlt össze. Talán jövőre lesz, aki majd ebből szemezget!

Az első receptet Nyárikonyhától kaptam , aki egy az arab országokban népszerű Fattoush salátát készített. Főtt tojás is került bele, nagyon friss, igazi tavaszváró húsvéti finomság lehet.



Anikó barátném a Coffeinmentes blog írója egy nagyon guszta tonkababos kaláccsal készült, ami persze nem csak a húsvéti asztalon, hanem az év bármely napján szívesen elfogy szerintem.


Éva a Takarékos konyhából egy sütés nélküli gyümölcsös túrókrémes tortát hozott. Színes szórócukrot, drazsét és aranyos nyuszis marcipánt tett rá díszítésnek.



Ami a Colors in the Kitchen blog szerzője szuflét készített, nem is akárhogyan! Répa is került bele. A tökéletes szuflé titkát is megosztotta velünk, miszerint minden az időzítésen múlik. A fotók magukért beszélnek.



Nyammm Zsófi egy klasszikus finomsággal készült: fonott kaláccsal és azt rögtön hatos fonással prezentálta. A siker nem maradt el, gyönyörű foszlós finomság sült ki nála.



Vea is fonott kalácsot sütött, szerinte a fonás nem lett tökéletes, de én örülnék, ha ilyet tudnék!



Ezen kívül még egy húsvéti túrótortát is figyelmünkbe ajánl, melynek a piskótája egy nagyon finom barackos pitéből áll, de gyakorlatilag bármilyen gyümölccsel lehet variálni.



Trollanyu, aki a keltek terén nagyon otthonosan mozog egy mézes kalácsot készített, melyet különleges, szép kerek egésszé font össze.


Kriszta, az Orchidea a konyhában blog írója egyik kedvenc desszertemet készítette el, a
créme brulée-t méghozzá tojáslikőrrel  Igazi vendégváró finomság is ez, hiszen előre is elkészíthető, így ha a vendégek jönnek csak ki kell venni a hűtőből.



Brigi, a Bradzs' Bakery-ből egy cuki nyuszis linzert készített.


Annyira belejött a sütésbe, hogy még ezekkel a húsvéti macaronokkal is elkápráztatott. Gyönyörű tavaszi színekben pompáznak nemde?


Linda a Konyhalál írója sárgarépás bonbont varázsolt az ünnepi asztalra. Nemcsak különleges, hanem igazán egészséges desszert is ez a sok nehéz étel után.


Gasztrómanó egy svédi húsvéti finomsággal, a Semlával jelentkezett a VKF-re, mely kelt tésztából készül és kinézetében a képviselőfánkra hasonlít kicsit. Szívesen megkóstolnám!


A Salt and Sugar szerzője, Krisztina még előbbre gondolt, és a húsvéti maradékokból finom főtt sonkás tojásos pitét sütött! Akinek még van egy kis maradék sonkája ne habozzon ezt elkészíteni!



SüniSüti sokunk nagy favoritját a répatortát készítette el, ráadásul ilyen guszta díszítéssel, kis marcipán répákkal tetején.


Ti tudjátok mi az a rahát? Era a Sütök-Főzök, Életinfó szerzője megosztja veletek ezt a titkot, gusztusos kakós raháttal készült, melybe áfonya is került.


Hankka  egy sokak számára klasszikus húsvéti finomság receptjét osztotta meg: a sárgatúrót. Bár inkább Magyarország keleti részén fogyasztják, érdemes közelebbről is megismerni, megkóstolni akár édesen, akár sósan is.



Flóra, az Ízek és Élmények blog szerzője, aranyos nyuszis kekszekkel hangolódott az ünnepekre.


Szofika is a nyuszis formákat részesítette előnyben, ezekkel az édes csokis nyalókákkal.


Márta , Közös életünk Norvégiában blog szerzője szép formás húsvéti kalácsokat sütött, mazsolás és sima változatban is.


Zsuzsa kettő  receptjével most 4 év kihagyás után újra csatlakozott a VKF-hez. Készült nála egy rózsaszín kaszinó tojás:


és egy nagyon ötletes és biztosan nagyon finom lassú nyuszi. A sors iróniája, hogy Zsuzsa répával szervírozta :-)


Végezetül jómagam a már említett mazsolás bucikkal készültem, melyek eredetileg foszlós kalácsnak készültek:


Mindenkinek köszönöm a részvételt, ha bárkit kihagytam volna illetve ha még csatlakozni szeretnétek, akkor kérlek itt vagy e-mailben jelezzétek!

A stafétát, pedig Krisztának adom át szeretettel. Kíváncsian várom mivel rukkol majd elő!

2013. március 29., péntek

Húsvéti finomságok-VKF 55.


Az idei húsvét sokunk számára eltér majd a megszokottól. A szeszélyes időjárásnak köszönhetően sokkal inkább karácsonyi hangulata van az embernek mintsem tavaszi. Remélhetően már mindenkinek sikerült kiszabadulni a hó fogságából és a Nyuszi tojta tojások sem a latyakos sárban végzik...de sajnos a jó időre még várnunk kell.
A VKF 55. fordulója alkalmából húsvéti kalácsot szerettem volna sütni, de 2 alkalommal is kudarcba fulladt ez a művelet. A zserbó óta nem sült ki semmi jó a konyhámban, sőt szinte semmi sem sült (John vasárnapi sültjeit leszámítva). A szegényes konyhai performanszom oka egy kis pocaklakó lenne, aki most energiám java részét (Abival együtt) rendesen lefoglalja. Emiatt aztán a blogban sem veszek aktívan részt, de bízom benne, hogy a lelkesedésem majd idővel visszatér!:-)

Addig is fogadjátok szeretettel ezt a nagyon egyszerű mazsolás buci receptet. A VKF határidejét pedig április 1., azaz hétfői nappal meghosszabbítom, hiszen többen kértétek, hogy szeretnétek lefényképezni a húsvéti asztalt így aztán azt a fotót is be tudjátok majd küldeni.

Mindenkinek Kellemes Ünnepeket, pihenést kívánok!

Húsvéti mazsolás bucik

Hozzávalók (8-10 db-hoz):
50 dkg liszt
csipet só
2 db tojás sárgája
15 dkg nyírfacukor
5 g instant élesztő 
csipet cukor
2,5 dl langyos tej
10 dkg mazsola

A langyos tejbe elkeverem a csipet cukrot és felfuttatom benne az élesztőt. A lisztet egy nagyobb tálba szitálom, hozzákeverem a nyírfacukrot és egy kevés sót, valamint a tetszés szerinti mazsolát is Közepébe mélyedést képezek és beleöntöm az élesztős tejet valamint a 2 db tojás sárgáját is. Kidolgozom a tésztát, majd letakarva kelni hagyom. Mikor duplájára kelt, átpofozom, kinyújtom és kisebb-nagyobb bucikat formázok belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezem és még további legalább fél órát kelesztem így. 
Előmelegített sütőben sütöm 15-20 percig.


Mit esznek az írek húsvét alatt?

A főtt sonka-tojás-torma-kalács kombináció stb. itt nem ismert, a tojás is inkább csoki formájában köszön vissza.
Sült bárány (pl. báránycomb), tavaszias köretek (friss répa, spárga, káposzta, krumpli) kerülnek jellemzően a húsvéti asztalra. Az desszertek terén pedig a Hot Cross Buns és az ún. Simnel Cake képviselteti magát. Utóbbi sokak szerint egy testvérpár nevére utal: Nell a leány, Simon a fiútestvér, akik édesanyjuknak szerettek volna meglepetésül tortát sütni. Egy nagyon tömény, mazsolás, kandírozott gyümölcsökkel teli, marcipános tésztáról van szó, mely hasonlít a karácsonykor fogyasztott Christmas Cake-hez is. Gyakorta 11 vagy 12 db marcipán golyócska kerül a tetejére díszítésnek, mely a 12 apostolt reprezentálja (ill. 11 Júdás nélkül).

Simnel Cake (forrás: Internet)



2013. február 28., csütörtök

Virtuális babaköszöntő


"A döntés meghozatala, hogy anyává válj, semmihez nem mérhető:
örökidöre vállalod, hogy a szíved szüntelenül a testeden kívül őrködjön valaki fölött."



A Virtuális Babaköszöntő, angolul „baby shower“ főleg Amerikában létező néhány éves hagyomány. Általában családi vagy baráti körben rendezik meg, egy születendő vagy már megszületett gyermek köszöntésére. Családonként változó, hogy a gyermek születése előtt nagy hassal, pocakosan ünneplik meg a kisgyermek érkezését, vagy a megszületés után. Az azonban minden családnál egyforma, hogy az ünnepséget egybekötik finom ételek, sütemények, italok elfogyasztásával.

A hagyomány nem teljesen ismeretlen nálunk, Magyarországon sem, hiszen évtizedekkel ezelőtt még létezett az a bizonyos „komatál“, amit a leendő Keresztszülők vittek az újdonsült Édesanyának. A komatálban erőt, egészséget adó ételek lapultak, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az Anyuka tejtermelése fokozódjon, és a kisbaba minél több tejet kapjon, minél gyorsabban fejlődjön. A komatál tartalmát mindig az ajándékozók kóstolták meg először, jelezve hogy semmi ártalmas nem került bele. Másrészt ezzel is tehermentesítették az Anyukát, hiszen egy csecsemő mellett a mindennapi főzés bizony embert próbáló feladat, különösen ha a kisbabának van már esetleg egy-két nagyobb testvére…

A mindennapi főzés a gyermekágyas időszakban még olyan tapasztalt konyhatündérek esetében is nehézségekbe ütközhet, mint Flatcat Gabriella, Ildinyó, Frau Paprika vagy Lilhajni gasztrobloggerek, akik nemrégiben hozták / fogják majd világra hozni kisbabájukat. Mivel mindannyian már hosszú ideje jobbnál jobb receptekkel kényeztetik el az olvasóikat, arra gondoltunk néhányan, ezúttal virtuálisan elindulunk hozzájuk, hogy gratuláljunk és jó egészséget kívánjunk a babáknak is és a mamáknak is.

Résztvevő bloggerek:
Kriszta
Annamari
Ami
Gabi
Anikó
Alíz
és jómagam

 De nem indulunk üres kézzel, komatálunkat megraktuk…És mivel? A blogokon megtaláljátok….

Kisgyerekes anyukaként még bennem is élénken él a szülés utáni első hetek ,,sokkos" állapota. A szervezet pihenni szeretne, de mégsem lehet, hiszen ott egy síró csecsemő, akinek minden óhaját lessük és sokszor csak találgathatunk mit is szeretne. Több, kevesebb sikerrel.:-) Az első időkben minden segítség elkel, de ha nincs, akkor nagy szolgálatot tehet a jó előre megtervezett menü, betárazott éléskamra. Nem árt ilyenkor több adag ételt lefagyasztani, hogy legyen mihez nyúlni a nagy őrületben.

A virtuális babaköszöntőre én egy nagyon egyszerű frittata receptet hoztam, melyet percek alatt össze lehet dobni. A benne lévő burgonyától még tartalmasabb lesz mint egy sima rántotta és kedvünk szerint ízesíthetjük, dobhatjuk fel fűszerekkel, zöldségekkel. Először feta sajtot is szántam bele, de mivel a kismamák tejtermék fogyasztásával kapcsolatosan megoszlanak a vélemények, így csak egy kevés parmezán sajtot szórtam a tetejére.



Frittata snidlinggel és paradicsommal

Hozzávalók egy nagyobb adaghoz:
3 db tojás
1 nagyobb szem krumpli
friss marék snidling
pár szem paradicsom (baby)
ízlés szerint só, bors
kevés olívaolaj
tetejére frissen reszelt parmezán

Elkészítés: a krumplit megpucolom  tisztítom és nagyon vékony karikákra vágom fel. Kisebb serpenyőben olajat hevítek és közepes lángon majdnem puhára pirítom a krumplit. A tojásokat felverem, a snidlinget belevágom és a serpenyőbe öntöm ezt is, majd a félbe vágott paradicsomot is a tojás tetejére szórom. Előmelegített sütőben sütöm kb. negyed órát, amíg a teteje elveszíti a rezgősségét. 
Ízlés szerint sózom, borsozom, sajttal szórom meg. 
Friss salátával, kenyérrel faljuk be.
Jó étvágyat hozzá!

2013. február 26., kedd

VKF (Vigyázz, kész, főzz) 55. forduló!

Sziasztok kedves blogtársak, olvasók!


Abban a megtiszteltetésben van részem, hogy Emma, a Coffeinmentes blog szerzője volt olyan kedves és nekem adta át a VKF stafétáját. Sokat tanakodnom sem kellett, hogy milyen témával álljak elő Nektek, hiszen közeledik egy sokunk számára kedves ünnep, a húsvét. Jó alkalom ez, hogy a család újra egy asztalhoz üljön, akik évente csupán pár alkalommal találkoznak, most talán újra összejönnek. A húsvét ugyan főleg keresztény ünnep, de a vallásos tartalmán kívül a tavaszvárást, a tavasz eljövetelét is jelzi.
A feltámadás, az újjászületés, a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepek is a húsvéttal esnek egybe.
A húsvét a 40 napos nagyböjt lezárulását is jelzi, a húshagyó táplálkozás után ezen a napon esznek újra húst az emberek.
Angolul Easter, németül Ostern, mely egy ősi germán istennőt, Ostara nevét jelöli, aki a tavasz keleti úrnője is volt egyben (East/Ost-kelet).


A téma pedig nem más tehát mint húsvéti finomságok, vagyis mi kerüljön az ünnepi asztalra. Bemutathatjátok a számotokra kedves, hagyományos fogásokat, vagy a csak rátok jellemző, saját kreációkat is.  Édes, sós, étel, ital, hideg, meleg, előétel, főétel bármi jöhet!
A magyar konyhán kívül nagyon szívesen várok bármilyen a nemzetközi konyhában ismert húsvét idején fogyasztott finomságot is!



A fotóval ellátott recepteket kérlek, hogy március 27-30-a között tegyétek közzé a blogotokon, a bejegyzések linkjét pedig a dublinfelettazeg@gmail.com címre küldjétek el nekem.
Természetesen azokat is szeretettel várom játszani, akik nem vezetnek blogot. Ebben az esetben az ételről készült fotót egy rövidke leírással együtt kérem a fenti e-mail címre elküldeni.
Bármilyen egyéb kérdésetek lenne, itt vagy a Facebook-on írjatok bizalommal!
Gyertek minél többen, készüljünk együtt az ünnepekre!:-)

2013. február 17., vasárnap

Earl Grey Torta a VKF 54. fordulójára


A hetek óta tartó hosszú hallgatást egy VKF versenyművel szakítom most meg. Egy számomra nagyon kedves blog, a Coffeinmentes írója, Emma hirdette meg a  mostani fordulót, melynek témája ,Kávét vagy teát'. 

Mivel hetek óta ezen italok koffeinmentes változatával élek csak, vagy azzal sem, így elég nehéz helyzetben voltam. Meg aztán ötletem sem volt sok, így egy régen kiszemelt nagyon csokis tortára esett a választásom, melyben Earl Grey tea is van. Két legyet ütöttem egy csapásra, mert egyben születésnapot is ünnepeltünk vele. Jelképesen 4 db gyertya gyúlt ki rajta, de annyit elárulok, hogy nem 4 éves van a háznál ;-)

A recept pedig pofon egyszerű:

Hozzávalók:
2 db Earl Grey teafilter
1 dl tej
25 dkg étcsoki
20 dkg vaj
14 dkg darált mandula
6 db tojás
15 dkg cukor

Elkészítés:
A tejet felforralom és a teafiltereket a tejbe áztatom.
A csokit, vajat hőálló tálba teszem és vízgőz felett megolvasztom, hozzákeverem a darált mandulát, a tojások sárgáját, és a tejes teát  (a filtereket természetesen nem).
Külön tálkában keményre verem a tojások fehérjét, majd óvatosan hozzáadom a cukrot is, elkeverem. Ezt a fehérjét a csokis masszába keverem.
Tortaformát vajazok és sütőpapírral bélelek ki. A masszát beleöntöm és előmelegített sütőben sütöm 180 Celisus-fokon (gáz 4) 35-40 percig. A közepe kissé rezgős maradhat. Teljesen hűlni hagyom, majd szeletelem  Tejszínhabbal, fagylalttal is nagyon finom. Állagában és ízében is egy brownie-ra emlékeztet.