2011. április 28., csütörtök

Variációk Hamburgerre II.



A múltkoriban házilag elkészített hamburger adta az ötletet, hogy ezen a vonalon tovább bővítsem a repertoárt. A nagy kutakodás közben akadtam rá egy olasz csirkeburger receptre. Csirkemellet forgattam bele egy kis olivaolajban, majd 25 gramm (kb. 2 evőkanál) zsemlemorzsa és 25 gramm reszelt parmezán keverékébe. Előmelegített sütőben majdnem ropogósra sütöttem a csirkéket, majd mindegyikre friss mozzarella sajtot karikáztam, és addig sütöttem amíg a sajt rá nem olvadt, szépen meg nem barnult a csirkén. A ciabbatta kenyeret zöld saláta keverékkel ágyaztam meg (azt előzőleg egy kis olivaolajban és vörösborecetben forgattam bele). Baby paradicsomot sütöttem hozzá. A csirkére még zöld pesto szósz került. Nagyon gyorsan elkészült, és könnyű de mégis laktató vacsora kerekedett belőle. (A recept, amit a BBC Good Food honlapján találtam még polenta hasábokat is javasol a burgerhez, sültkrumpli helyett. Ezt szintén elkészítettem: előre főzött polentát hasábokra vágtam és 25 percig sütöttem a sütőben. Nekem nem ízlett, le sem fotóztam. Maradok az igazi hasábnál.)


2011. április 19., kedd

Kellemes Húsvéti Ünnepeket!



Minden kedves olvasómnak és blogtársamnak Boldog Húsvétot kívánok, finom húsvéti sonkát, tojást, kalácsot, kellemes sütést-főzést! Mi idén hazalátogatunk Budapestre. Az ünnepek után új receptekkel jelentkezem!:)

Üdvözlettel:
Erika és Abigél baba.

2011. április 17., vasárnap

Jószomszédi viszony


A ma délutáni vendégségre csokis muffint és a Victoria Sponge Cake új köntösbe öltöztetett változatát készítettem el. A muffin receptjén nem változtattam (lsd. Variációk Muffinra I. bejegyzésem), csak adtam hozzá 3 evőkanál kakaóport es közepükbe étcsokit nyomtam. A Victoria Sponge Cake-nek egy lemon curd változatát készítettem most el (lemon curd= citromos jam féleség, lsd. korábbi Citromba haraptam bejegyzést.) A piskótákhoz kettő darab 20 cm átmérőjű piskóta sütő formát kivajaztam, sütőpapírral béleltem ki. 200 gramm cukrot összekevertem 220 gramm olvasztott vajjal, 220 gramm liszttel, 4 tojással, pár csepp vanília esszenciával, egy csipet sütőporral, egy citrom héját belereszeltem, levét a tésztába facsartam. Előmelegített sütőben, 30 perc alatt 180 fokon sültek meg a piskóta korongok. Mikor már teljesen kihűltek (vagy legalábbis azt hittem, hogy kihűltek) megkentem őket lemon curd jammel, tejszínhabot vertem fel, amibe pár csepp vanília esszenciát kevertem. (Az eredeti recept- Observer Food Monthly Magazin- pár csepp Limoncello likőrt is javasol a tejszínhez keverni, de a szomszéd gyerekekre tekintettel ezt most kihagytam belőle.) A gyerekek a sok édességtől megbódulva, hiperaktívan hagyták el házunkat;) Egy darabig biztos nem jönnek újra...

2011. április 15., péntek

GREASE, tömd az arcodba


A ,Take Away' (vidd haza vagy kaja elvitelre) éttermeknek itt hatalmas kultúrájuk van..Mondhatnám azt is, hogy sajnos, mert nagyon sokan étkeznek nap mint nap ilyen jellegű büfékben, fiatal gyerekektől kezdve az idősebb korosztályig. Mindent olajban sütnek ki, tocsog a zsírban a hamburger, kolbász és sültkrumpli. No persze én is hódoltam már párszor e káros szenvedélynek. Nem egyszer tömtem magam degeszre az anno favorit ,Garlic Cheese Chips'-szel (fokhagymás-sajtos szószban úszik a sültkrumpli). Szóval egyáltalán nem akarok álszent lenni, aki zsírt eszik és salátát prédikál. Az utóbbi időben viszont nem kívánom, és több hónapja nem ettem sem hamburgert sem sültkrumplit. John péntek esténként gyakran állít be Take Away kajával, zsírtól átázott papírzacskó a hóna alatt, sporttáskájában pedig koccannak a sörös üvegek. :) Ezért, hogy elejét vegyem a ma esti 10000 kalória-koleszterin-zsír-halál kombónak, magam készítek egy fokkal egészségesebb és remélem finomabb hamburgert, igazi sütőben sült krumplival, csípős paradicsomos szósszal (ketchup helyett), és guacamoléval.

Lássuk, hogyan készül: A húspogácsákhoz jó minőségű darált marhahúst használok. Általában fél kilóból 4 méretes ki is jön. Szinte egy az egyben úgy készül mint egy mezei fasírt, vagyis a húshoz keverek 1 tojást (én csak a sárgáját szoktam...), kevés zsemlemorzsát, frissen vágott petrezselymet, apróra vágott vöröshagymát, belereszelek egy vagy 2 fej fokhagymát is, sózom, borsozom, egy kis chili por is kerül hozzá és a legvégén az elmaradhatatlan Worcestershire szósz. Kézzel összegyúrom (ezt sosem szeretem csinálni.) 4 egységes pogácsát formálok belőle és letakarva a hűtőbe teszem, amíg elkészítem a szószt meg a krumplit stb.

A sültkrumpli: A megpucolt burgonyát hasábokra vágom és forrástól számitva max. 3-5 percig főzöm. Egy tepsibe olivaolajat locsolok és sütőben sütöm tovább a hasábokat, amíg szép pirosas-barnás nem lesz külsejük.

A paradicsomos-csípős-szósz (Relish): Serpenyőben olivaolajat forrósítok, hozzáadok 2 teáskanál őrölt római köményt, pár másodpercig izzítom, aztán 1 babérlevelet dobok hozzá és 2 lereszelt fokhagymagerezdet, 2 kisebb felszeletelt salottahagymát(mogyoróhagyma), 1 piros chili paprikát (kimagozva, apróra vágva). 2 percig főzöm még ezt a szósz alapot, amíg szépen meg nem barnul a hagyma (éppen hogy), azután hozzáadok még fél kiló paradicsomot (jó érettet ha van!), és 1 szál angol zellert (felaprítva.) A szószt így 20-30 percig nagyon lassú tűzön összefőzöm amíg a paradicsom össze nem szottyad. Leveszem a tűzről, sózom, borsozom (ízles szerint). (Ezt a relish-t akár napokkal előbb is elkészíthetjük, a hűtőben vígan eláll.)

A guacamole (mexikói tunkolós avokádó szósz): Meghámozok, és kimagozok 2 érettebb avokádot, majd villával összepürésítem. Egy kisebb tálkában összekeverek: 1 kifacsart citrom levét, 8 csepp Tabasco szószt, 1 kimagozott, apróra vágott piros chili paprikát, felaprított koriandert (maroknyit), 1 apróra vágott lilahagymát, 2 evőkanál olivaolajat és egy kis sót. Ezt a szószt ráöntöm az avokádóra, és összedolgozom. Frissen készítem el, közvetlenül a hamburger előtt (nem szükséges hűtőbe tenni.)

Mi kell még? Bucik (amiket házilag is lehetNE készíteni, de nekem tegnap meggyűlt a bajom a kelttésztával...majd kesőbb erről is írok.) A bucikat meg lehet pirítani, mustárral vékonyan megkenni, salátalevelet halmozok rá, majd a húspogácsát, vékonyan szeletelt sajtot (pl. Gruyére) csípős-paradicsomos szószt és arra a guacamolé-t. Szerintem legyőztem a Take Away-es burgert...A frissen behűtött sör (esetünkben SamAdams) jól csúszik hozzá.:) Jól indul ez a hétvége is!

2011. április 13., szerda

Dolce Vita


,,When the Moon hits your eyes like a big pizza pie that`s amore...''. Jó egy éve is már, hogy bezárt a kedvenc olasz éttermem. Akkoriban Fairview-ban laktunk (Dublin északi részén lévő kerület neve, 15 percre a belvárostól) és szinte minden hónapban tiszteletünket tettük Da Tommaso (korábbi nevén: Da Enzo) nevű olasz kis étteremben. A helyet egy közepkorú olasz (azt hiszem római) házaspár üzemeltette. A feleség főzött, férje pedig (Tommaso) a vendégeket szolgálta ki. Nagyon ritkán láttam hogy kisegítő személyzetet is alkalmaznának. Pár éve még nem ártott előre helyet foglalni...azután jött a recesszió...Utolsó alkalmak egyike volt, amikor az itallapon szereplő közepkategóriás fehérbor helyett egy, a sarki boltban kapható 5 eurós, kupakos került az asztalunkra...akkor már éreztem, itt a vég. Nem sokkal később az étterem is lehúzta rolóit. Most egy kínai , Take Away' üzemel helyette...Mivel már mi is elköltöztünk a környékről, így nem olyan ,fájdalmas' hiánya...de sokszor eszembe jut az autentikus környezet, ízek, desszertek, kedves, családias, sokszor viccelődő kiszolgálás. Az étlap viszonylag egyszerű volt, és csöpögős olasz pop szólt a hangfalakból, az asztalokról pedig viaszosvászon terítők verték vissza a fényt. A falakon olasz klasszikus fekete-fehér filmek fotói, sok-sok Sophia Loren, Gina Lollobrigida és sok-sok pasta.

Azt hiszem itt ettem először Pollo alla Cacciatore-t vagy magyarul ,csirke vadász módra'. A recept lényege, hogy lassú lángon karamellizáljuk a hagymát, fokhagymát, majd szintén lassú lángon hosszú percekig főzzük a paradicsomot (vagy friss paradicsom híjján paradicsom konzervet). Ehhez jöhet hozzá só, bors, friss bazsalikom (jó sok!) és akár szeletelt gomba is. Mikor már jó sűrű a paradicsomos massza, adjunk hozzá 3-4evőkanál mascarpone krémsajtot (ezt már a tűzről levéve tegyük meg). A csirkemelleket egy serpenyőben kicsit megpiríthatjuk, és előmelegített sütőben, tűzálló tálban összeöntjük a paradicsomos-bazsalikomos- akár gombás szósszal. 25-30 percig főzzük, amíg a csirke szépen meg nem puhul. Penne, vagy bármilyen más olasz tésztával kitűnő. Ne sajnáljuk tetejéről a parmezán sajtot sem.
Ajánlom ezt a receptet, vacsorának, akár vacsoravendégek fogadásakor, ha nem tudjuk éppen ki mit szeret. Garantálom, hogy ebben az egytálételben mindenki örömét leli majd! Ne felejtsünk el a végén extra adag, frissen szedett bazsalikomlevelet szórni.

És most jöjjön a desszert! Mi más, ha nem Tiramisu? Ezzel is nehéz melléfogni, mert igazán egyszerű és szerintem mindenki kedvence. Érdemes a megelőző napon elkészíteni, hogy legalább egy éjszakát álljon a hűtőben. Annál jobb, minél inkább átszívja magát a babapiskóta a mascarponés krémmel, keserű kávéval. Én személy szerint egy klasszikus Tiramisu receptet szoktam használni, vagyis 4 tojást különválasztok, a sárgájához hozzáadok 10 dkg porcukrot, szép habosra verem. Külön felverem a fehérjét is. A felvert tojássárgájához (+cukor) hozzáadom az 1 tubus (250 gramm) mascarpone krémsajtot, majd a felvert fehérjét is. Gépi habverővel simára keverem. Nagyjából egy, vagy másfél csomag babapiskótát megáztatok 3 dl nagyon erős kávéban és pár csepp rumban (ezt úgy szoktam csinálni, hogy 2 evőkanál instant kávét oldok fel 3 dl forralt vizben). Ezután jön a rétegezés, vagyis egy réteg kávés-rumos babapiskóta, a tetejére a mascarponés cucc, majd újabb adag babapiskóta....és így tovább...amíg el nem fogy az alapanyag. A legvégére kerüljön a mascarponés krém, amit kakaóporral szitálok meg. Friss tejszínhabbal és a kertünkben talált (!!!) mentalevéllel díszítem.
(Létezik egy másik Tiramisu recept is...ezidáig még nem próbáltam ki. Abban egyáltalán nem szerepel tojás, hanem csak mascarpone és friss tejszínhab keveréke... Állítólag Gordon Ramsay is erre esküszik...talán majd egyszer...). Ja, és hogy honnan is ered a Tiramisu? Erről mind a mai napig nagy viták folynak...van, aki szerint Toscana , megint mások szerint délebbre esik születésének helye...az olaszok egy csoportja fehérbort, másik felük vörösbort használ készítéséhez...A lényegen ez mit sem változtat: egyszerűen MENNYEI!!! Ez aztán az élet. Dolce Vita!:)



2011. április 11., hétfő

Vacsorára Trikolort!


Az unalomig ismételt tojásrántottát és omlettet próbáltam új köntösbe öltöztetni. Így született meg friss spenótlevél, paradicsom és feta sajt felhasználásával a vacsorának szánt frittata. A frittata elnevezés az olasz ,fritto' szóból származik: tojás főzése egy erre szánt serpenyőben. Valójában nagyon hasonlít az omletthez, azzal a különbséggel, hogy először serpenyőben kezdik el lassú tűzön összefőzni a zöldségeket, húst stb., majd a tojással együtt átöntik egy kisebb tepsibe és sütőben sül tovább, hozzávalóktól függően 20-30 percig. Az omlettel ellentétben nem is forrón vagy melegen , hanem akár ,hidegre téve' is fogyasztható. Variácókat illetően határ a csillagos ég. Nekem nagyon ízlett a spenótból kifőtt friss, tavaszias íz. Hatalmas adag salátával fogyasztottam el, és már csak egy jó hideg sör vagy fehérbor hiányzott vacsorámhoz.

Hozzávalók 2 személyre:

6 nagyobb vagy 8 kisebb tojás

1 fej vöröshagyma

100 gramm friss spenótlevél

100 gramm feta sajt vagy ricotta

300 gramm paradicsom , vagy baby paradicsom


bors

olivaolaj

Serpenyőben olivaolajon megpirítom a hagymát és hozzáadom a mini paradicsomot, lassú tűzön 5-6 percig sütögetem, majd leveszem a tűzről és a spenótleveleket is hozzákeverem. Hagyom picit megfonnyadni a meleg serpenyőben. A tojásokat felverem, mintha rántottát készítenék, sózom, borsozom. Egy kb. 20x30 cm lapos tepsibe átpakolom a paradicsomos,spenótos mixet és ráöntöm a tojást is. Tetejére kockára vágott feta sajtot vagy ricottát porziózok. Előmelegített sütőben (160 fokon) kb.20-25 percig sül meg. Friss bazsalikom levéllel díszíthetjük és salátával tálaljuk.
Ha maradt VOLNA, reggelire is jól esett VOLNA, szabály szerint: hidegen. :)


(Forrás: BBC Good Food)

2011. április 6., szerda

Rántott hús és társai

,,Ezért hát rántott húst eszem mindig étteremben, azt legalább ismerem és elfér a zsebemben.'' Valahogy így szól a 100 Folk Celsius dala, amit gyerekkorunkban sokat hallgattunk öcsémmel. Meg is volt az oka, mert szinte mindig csak rántott húst ettünk étteremben, vagy vasárnaponként a nagymamánál. Testvérem a rántott combokat bunkósbot alakjuk miatt a mai napig ősembernek hívja (ez szintén gyerekkorunkból maradt meg.):-)

Mostanában egyre ritkábban kerül rántott hús a tányéromra. Persze semmi baj vele, csak egyrészt itt nem szokás a vasárnapi ebédnél, másrészt, inkabb új dolgokkal kísérletezem, ha időm engedi. Így találtam rá a következő, a rántott szelet ,,trendibb'' és egészségesebb változatára: A csirkemelleket először csak tojásfehérjében forgatom bele, és liszt, illetve zsemlemorzsa helyett reszelt parmezán sajt következik. Nem olajban sütöm ki, hanem sütőben, vagy grillrács alatt. Kb. 25-30 perc alatt szép puha lesz a hús és ropogós a parmezán bunda. Köretnek tepsis krumlit csináltam, és zöld salátamixet olivaolajjal, vörösborecettel és sütőben átsütött mini paradicsommal megspékelve.


Azért a konyhaszekrényben ott van egy zacskó prézli is, ha éppen nosztalgiázni támadna kedvem...

2011. április 4., hétfő

Könnybe lábadt szemmel avagy Soupe à l'oignon


Valahogy semmi nem jött össze, nehéz napok köszöntöttek anyukára és pár hetes babájára. A baba naphosszat csak sírt és sírt, semmi nem nyugtatta meg. Anyuka már eldúdolta neki az összes ismert gyerekdalt, elszavalta az összes gyermekverset és mondókát, hosszú köröket rótt vele a nappali padlóján. Végül aztán pár órás ringatás után a baba elszenderedett. Anyuka kimerülten és farkaséhesen a konyhába sietett, ahol pusztán egy zsák hagyma és száraz bagett köszöntötte. Eszébe jutott a mese a kőlevesről...Majdnem mindent megfőzött, amit talált, így született meg francia(ás) hagymalevese.

6 nagyobb fej vöröshagymát megpucolt és vékony karikákra vágott, lassan megnyíltak a könnycsatornái is, de szinte jólesett a megtisztuló sírás. A felkarikázott hagymát egy kevés olivaolajon és vajon megfuttatta, majd alacsonyabb hőfokon 40-50 percig karamellizálta. Hagyta, hadd főjön ki belőlük a cukor és az összes nedv...ez adta levesének lényegét. A karamellizált hagymákat kevés lisztben forgatta meg. Közben rábukkant a kredenc mélyén lapuló titkos sörkészletre is. Barna sört nyitott, és sietősen meglocsolta a már kiizzadt hagymákat. A félig kész levest marhahús alaplével öntötte fel és a következő forrásig várt, azután még borsot és pár csepp Worcestershire szószt is adott a léhez. Felkarikázta és sütőben megpirította a bagetteket is, majd tetejükre a kertben talált snidlingből és petrezselyemből vágott egy keveset és ezt a friss zöld mixet sajttal keverte össze.

Mire a leves elkészült, a baba is felvirradt és kezdődött minden előről...

2011. április 1., péntek

Citromba haraptam


A BBC Good Food áprilisi ,Cakes and Bakes' különszámában akadtam rá a következő citromos-fekete áfonyás cipó receptre, amit akár nevezhetnénk anyós csalogatónak is...ma ezzel kínálom meg az estére iderendelt bébicsőszt. Mielőtt a konkrét receptre rátérnék, egy kis kitérőt tartok. A süti angol neve: Lemon curd and blueberry loaf cake. A lemon curd (magyarul citromos túró?) nem más mint egy citromos massza, lekvárhoz hasonló állagú és kiszerelésben kapható nálunk. Házilag is könnyen elkészíthető 4 egész citrom kifacsarva, héjuk lereszelve, 4 tojás, 350 gramm kristálycukor, 225 gramm szobahőmérsékletű vaj és 1 púpozott evőkanál kukoricaliszt felhasználásával. Egy közepes serpenyőben a tojásokat felverjük és a többi összetevőt hozzáadva, lassú tűzön folyamatosan kevergetjük (kézi habverővel) amíg össze nem áll, meg nem szilárdul a massza. Ezután még pár percig igen lassú tűzön főzzük tovább, és a keveréssel nem állunk le addig, amíg le nem vesszük a lábast tűzről.


Citromos-fekete áfonyás cipó hozzávalói:


175 gramm olvasztott vaj


100 ml natúr joghurt


2 evőkanál lemon curd


3 egész tojás


1 egész citrom kifacsarva és héja lereszelve


200 gramm liszt


175 gramm kristálycukor


1/2 teáskanál szódabikarbóna


100 gramm fekete áfonya


140 gramm porcukor (a díszítéshez)


A sütőt 160 fokra (gáztűzhely 3-as fokozat) melegítjük elő , már rögtön az elején, mert nagyon hamar elkészül a tészta is. Egy kb. fél kilós kenyér/cipósütésre használt sütőformát kivajazunk és sütőpapírral béleljük ki. Az összetevőket, vagyis a megolvasztott vajat, joghurtot, lemon curd-ot, tojásokat, citrom reszelt héját és levét, lisztet, szódabikarbónát, és kristálycukrot egy nagy tálban robotgéppel gyorsan összekeverjük, amíg szép, krémes állagú nem lesz. A massza felét a kicsi cipósütő tepsibe öntjük, a fekete áfonya felét szépen rápakoljuk, majd jöhet a tészta második fele is és a maradék áfonya a tetejére. Kb. 1-1,5 óra alatt sül meg. Tűpróbát végezzünk, ha esetleg még nyers lenne, süssük tovább! Hagyjunk neki időt hűlni. Közben elkészíthetjük a mázat is a tetejére. Ehhez 140 gramm porcukrot annyi citromlével (frissen facsart) keverjünk ki, hogy sűrű állagot kapjunk. Ezt a fehér mázt kenegethetjük rá a cipó tetejére. Hűtőbe szoktam tenni, mert szerintem hidegen is finom. Tálaláshoz, tunkoláshoz extra lemon curd-ot, áfonyát, esetleg egy adag joghurtot használhatunk, vagy ezt a hármat összekeverve...A recept szerint ehető virágokkal is díszíthetjük...én ilyet most nem találtam, így egy megmaradt citromkarika árválkodik cipómon. 4 szeletet az anyósnak a többit magamnak tartogatom...mert megérdemlem...