2014. október 29., szerda

Két recept


Még várom a recepteket a vendégbloggeres felhívásra, eddig nem nagy a tolongás :-) Addig is alkottam valamit Nektek! Őszi szünet van, így a reggeli rohanások, délelőtti kapkodások helyett egy kis szabadidőhöz jutottam, és sikerült lefotózni a főztömet is! A lányok ennek már kevésbé örültek, konkrétan sikítófrászban törtek ki amikor meglátták kezemben a kamerát. Az 5 perces örjöngés alatt ezek a képek születtek.
Mind a két recept nagyon egyszerű, semmiféle főzőtudományt nem igényel. Imádom az őszt, mert még nagyon sok mindent lehet kapni. Finom almát, körtét, gránátalmát, káposztát, spenótot,céklát, brokkolit és garmadában áll a sütőtök is a piacon.

Az első recept, egy nagyon tuti őszi saláta, ami akár előétel, akár főétel mellé köretként  is szolgálhat.
A gránátalmától ne ijedjünk meg, félbevágjuk és a magok szépen kijönnek, egyszerű megpucolni.
Nagyon jó antioxidáns, az 5. helyen áll a legtöbb antioxidánst tartalmazó élelmiszerek versenyében.
Jó hatással van a szív és érrendszeri megbetegedésekre is. Biztosítja a létfontosságú C-vitamin és K-vitamin szükséges adagját és a rákmegelőzésben is fontos szerepe van.

A salátához tehát kell (2 főre):
2 db puha, édes körte
1 db gránátalma
fél citrom leve
kevés olaj (pl. szőlőmagolaj vagy olíva)
kis csokor snidling
kisebb darab édeskömény (friss gumó)

A körtéket megmostam, kisebb szeletekre vágtam és meglocsoltam a citrom kifacsart levével. A gránátalmát félbevágtam, a magokat óvatosan kiszedtem belőle. Egy tányérra porcióztam a felszeletelt körtét, gránátalmát, vékony szeletekre vágott édesköményt. Friss snidlinggel szórtam meg, kevés olajat locsoltam rá.
Kecskesajt, feta vagy akár reszelt parmezán is illik rá!




A másik recept pedig egy spenótos-sütőtökös rizottó. A sütőtököt előző nap sütőben sütöttem meg, így másnap már nagyon könnyű dolgom volt. Ha nincs kedvünk hámozgatni, akkor megmossuk, és félbevágjuk, így mehet is a sütőbe. Belsejét kikaparjuk. Én most a megpucolt tököt kisebb kockákra vágtam, pici olajjal locsoltam meg és puhára sütöttem. Főzni is lehet csak akkor kevésbé lesz édeskés az íze.


A rizottó hozzávalói 2 főre:
Kisebb bögre rizottó (Aborio) rizs
egy marék bébispenót
1 egész sütőtök
1 vöröshagyma
snidling
Vega-mix fűszerkeverék (vagy alaplé)
csipet só
csipet bors
csipet őrölt szerecsendió
olaj
1 gerezd fokhagyma

A hagymát megpucoltam, felaprítottam és kevés olajon megpároltam, rádobtam a megmosott és lecsepegtetett rizottó rizst, összeforgatttam és kevés vízzel/alaplé felöntöttem. Fűszereztem és lassú tűzön, állandó kavargatás mellett félpuhára főztem. (Közben mindig annyi vízzel /alaplével öntöttem fel amennyit a rizs felvett). Amikor a rizs majdnem megpuhult, hozzáadtam a spenótleveleket és az előre megsütött, felkockázott tököt. Belenyomtam egy duci fokhagymagerezdet. Mindent összefőztem. A megpuhult rizottóra snidlinget vágtam.
Parmezánnal is finom, és fehérbort is szabad löttyinteni hozzá főzés közben.

Jó étvágyat mindenkinek!

Közeledik a Halloween is, régebbi receptek a témában:
Sütőtökös Halloween sütik (Rachel Allen)
Ír mazsolás kenyér

Sütőtökös finomságok:
Zsályás sütőtökleves
Sütőtökös csicseriborsós fasírt


2014. június 30., hétfő

Virtuális Babaköszöntő



"Te vagy akinek életet adtam,
És Te vagy akitől éltetet kaptam,
Te vagy, akiért érdemes az élet,
És ha küzdenem kell, akkor sem félek
Angyalok serege vigyázza utad,
Ha biztonság kell karom megnyugtat,
A világnál jobban szeretlek Téged,
Életem értelme  benned Napról napra újra éled!"

A Virtuális Babaköszöntő, angolul „baby shower“ főleg Amerikában létező néhány éves hagyomány. Általában családi vagy baráti körben rendezik meg, egy születendő vagy már megszületett gyermek köszöntésére. Családonként változó, hogy a gyermek születése előtt nagy hassal, pocakosan ünneplik meg a kisgyermek érkezését, vagy a megszületés után. Az azonban minden családnál egyforma, hogy az ünnepséget egybekötik finom ételek, sütemények, italok elfogyasztásával. A hagyomány nem teljesen ismeretlen nálunk, Magyarországon sem, hiszen évtizedekkel ezelőtt még létezett az a bizonyos „komatál“, amit a leendő Keresztszülők vittek az újdonsült Édesanyának. A komatálban erőt, egészséget adó ételek lapultak, amelyek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az Anyuka tejtermelése fokozódjon, és a kisbaba minél több tejet  kapjon, minél gyorsabban fejlődjön. A komatál tartalmát mindig az ajándékozók kóstolták meg először, jelezve hogy semmi ártalmas nem került bele. Másrészt ezzel is tehermentesítették az Anyukát, hiszen egy csecsemő mellett a mindennapi főzés bizony embert próbáló feladat, különösen ha a kisbabának van már esetleg egy-két nagyobb testvére…

Selectfood Alíz nemrégiben hozta világra kislányát, Helénát. Ebből az alkalomból Anikó meghívására virtuális babaköszöntővel készültünk a fiatal anyukának. :-)

Kezdő anyukaként  a házimunka és  konyhai teendők elvégzése a picik ellátásán túl már szinte elképzelhetetlen feladatnak tűnik. Jól jön ilyenkor egy vagy több segítő kéz...Ha pedig segítség nincs akkor olyan ételek melyeket se perc alatt össze lehet dobni és nem mellesleg laktatóak és táplálóak is egyben, csakúgy mint ez a finom spárgaleves vöröslencsével dúsítva.

Mivel a zöld spárgát nagyon rövid ideig kell főzni, így előbb a lencsét tettem fel főni, majd mikor a lencse már félig megpuhult adtam hozzá a spárgát. Csúcsait levágtam, külön pároltam egy-két percig és az került a levesre díszítésnek.

A spárga nagyon egészséges, gazdag B6 vitaminban, magnéziumban, cinkben és kitűnő protein forrás is. Továbbá C vitamin, E vitamin, K vitamin, foszfor, réz,  mangán, és szelén is van benne. Nem elhanyagolható a vas, kalcium és folsav tartalma sem, ami a szoptatás szempontjából Jolly Jokernek számít.

Hozzávalók 2-3 adaghoz:

1 marék vöröslencse
1 ek kókuszzsír
1 köteg (kb. 500 g) zöld sprárga
1 kisebb burgonya
1 kisebb sárgarépa
őrölt szerecsendió
őrölt gyömbér
csipet só
csipet bors
1 liter zöldségleves alaplé
3 gerezd fokhagyma

A fokhagymát vékonyra szeletelem. Kókuszzsírt olvasztok meg egy kisebb lábasban, rádobom a fokhagymát és lassú tűzön kicsit megpirítom. Rádobom a megpucolt és vékonyra szeletelt sárgarépát, felkockázott burgonyát és megmosott vöröslencsét is. Felöntöm kb. annyi alaplével hogy ujjnyi vastagon elfedje és lassú tűzön félig puhára főzök mindent.
A spárgát megmosom, levágom a fás szárát (én nem szoktam megpucolni). Levágom a végeit is, ezeket külön párolom meg 2-3 percig éppen csak roppanós maradjon.
A felaprított szárat a leveshez adom félúton és még 10-12 percig összefőzöm vele. Amikor minden megpuhult lehúzom a tűzről és botmixerrel pürésítem.
A megpárolt csúcsokat teszem díszítésnek a tetejére egy kevés tejföllel vagy natúr joghurttal.

Egészszégünkre!

Alíznak sok boldogságot, egészszéget és önfeledt babázást kívánok szeretettel! :-)

És akik a virtuális babaköszöntőben még részt vettek:
Anikó: Coffeinmentes blog- Citromos vajas piskóta
Ami: Colors in the Kitchen- Zöldséges rizspite
Csilla: Mimi és Mama Minikonyája-Zabpelyhes datolyás madeleine
Gabi: Rakottkert- Kecskesajtos sült barack
Ildinyó: Hozzávalók egy csipet szeretet-Bazsalikomos-őszibarackos smoothie
Katuci: Katucikonyha- Sárgabarackörvényes vaníliafagyi
Kriszta: Orchidea a konyhában -Sárgarépa krémleves pácolt kecskesajttal
Zsuzsa: Gesztenyeblog- Jegeskávé

2014. április 13., vasárnap

Nyuszi kedvence muffin

 
Nagyon várjuk már Abival a húsvétot. Idén már elég nagy hozzá, hogy felfogja miről is van szó. A Húsvéti Nyuszi (Mister Bunny) és Papa hozza majd a csokitojásokat, amit ha jó idő lesz a kertben fogunk neki elrejteni a fűben. A menü nálunk hagyományos sonka-tojás-kalács lesz tormával illetve készül majd bárány is és egy kis hal. Ezeket a muffinokat pedig Abival közösen készítettük, illetve inkább csak a marcipánok formázásában segített, mert gyurmázni nagyon szeret. A muffinok tésztájába minimális cukor került csak, mert a benne lévő ananásztól és reszelt répától így is elég édes. Jól illik hozzá a kókuszreszelék is! Melyik nyuszi ne örülne egy ilyen finom csemegének?
 
 
Hozzávalók 12 db muffinhoz:
 
20 dkg liszt
2 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna
18 dkg sárgarépa (kb. 3 közepes szál)
0.5 dl olaj (szőlőmag vagy repce)
25 dkg ananász (1 konzervből)
5 dkg kókuszreszelék
1 pohár natúr joghurt (1.5 dl)
2-3 ek cukor (vagy ízlés szerint)
 
A mázhoz:
1-2 ek porcukor
5 dkg kókuszkrém
pár kanál ananászlé (a konzervből)
kókuszreszelék
 
marcipánrépák a díszítéshez
 
Elkészítés:
A megmosott, megpucolt répát lereszelem. Az ananászkarikákat lecsepegtetem (a konzerv levét nem öntöm ki) és botmixerrel pürésítem (nem baj, ha kisebb-nagyobb darabok maradnak benne). Egy nagyobb keverőtálban összekeverem a nedves összetevőket, vagyis: ananászt, reszelt sárgarépát, olajat, joghurtot. Egy másik tálban összekeverem a száraz alapanyagokat: lisztet, sütőport, szódabikarbónát, cukrot, kókuszreszeléket. A száraz összetevőket a nedvesekhez keverem. Muffinsütő formát kapszlikkal bélelek ki és egyenlő arányban eloszlatom benne a masszát. Előmelegített sütőben 25-30 perc alatt aranybarnára sütöm. (Picit tovább mint egy sima muffint, mivel a reszelt répától és ananásztól sokkal nedvesebb, folyósabb a tészta.)
Tűpróbával ellenőrzöm megsültek-e.
 
A megsült muffinokat hűlni hagyom, közben elkészítem a mázat. Ehhez egy kevés porcukrot simára keverek pár evőkanál ananászlével és 5 dkg kókuszkrémmel (nem túl folyós, kellően sűrű, jól kenhető mázat kapok.) A kihűlt muffinok tetejére kanalazom, majd kókuszreszelékkel szórom meg.
 
Marcipánnal díszítem.



 

2014. április 9., szerda

Lencseburger házi zsemlével


Szégyen vagy nem, számomra a 30 napos vegán kihívás a tervezettnél korábban véget ért. Egy alkalommal elvetemültem a boltban és bepakoltam az összes lengyel kefírt a kosaramba. Onnan már nem volt megállás. És milyen finom volt!
Kudarcnak semmiképpen nem fogom fel, inkább csak egy kísérlet volt, hogy kibírom-e. Közelebbről megismertem pár olyan alapanyagot, élelmiszert, amelyet azelőtt keveset ettem. Bab, lencse, csicseriborsó, magvak mindennapos visszatérők voltak, akár csak a friss zöldség, gyümölcs. A jó szokásokat szeretném megtartani, és a továbbiakban  ha nem is 100% vegánul de egészségesen étkezni.

Ez itt pedig egy nagyon finom vega lencseburger, aminek a receptjét Zita blogján találtam. Köszönöm az ötletet!



Hozzávalók 4 db pogácsához:
1 kisebb bögre lencse
1 kisebb bögre dió
1 közepes sárgarépa
1 ek. lenmag (őrölt)
3 ek víz
zsemlemorzsa
bors
őrölt kömény
csipet kurkuma
csipet csilipor
2 gerezd fokhagyma
olívaolaj a sütéshez (vagy ha tepsiben sütjük akkor ez nem szükséges)

A lencsét (barna) alaposan megmosom (ezt a faját nem kell előzetesen beáztatni), lecsepegtetetem, 30-40 perc alatt puhára főzöm.
A diót egy kisebb serpenyőben megpirítom.
Az őrölt lenmagot 3 evőkanél vízzel összekeverem és megvárom amíg kocsonyás állagú nem lesz (ez váltja ki a tojást).
A fokhagymákat és a répát előzetesen lereszelem, majd minden összetevőt a zsemlemorzsa kivételével egy robotgép keverőtáljába teszek. Jól összeaprítom és annyi zsemlemorzsát adok hozzá, hogy kellően formázható, ne túl ragacsos masszát kapjak.

Serpenyőben pici olajat hevítek és 5-5 perc alatt átsütöm a vega burgereket. Ha sütőben sütöm akkor egy olyan 20 perc szükséges, és félidőnél meg kell fordítani őket, hogy mindkét oldaluk átsüljön.

Házi készítésű bucikkal tálalom, melynek receptje ITT.

Mustárral, ketchuppal, majonézzel vagy bármilyen szósszal finom.
Én két napig ettem, második nap tejfölös-fokhagymás-majonézes mártogatóst kevertem hozzá. Mennyei volt!

Jó étvágyat! :-)

2014. április 3., csütörtök

Húsvéti hot cross bun cupcakes

 
Korábban már készült itt a blogon hot cross bun, melynek talán nincs még rendes magyar fordítása.(?). Ezek az angol eredetű kelttésztás bucik igen kedveltek Írországban is. Leginkább a húsvéti ünnepek környékén talákozni velük. A boltban árult változat meg sem közelíti a kézzel kelesztett friss, illatosat. Hasonló ízvilággal készültek a mostani cupcakek is. Abi segített a keresztekben, és természetesen a fogyasztásban is.
 
Hozzávalók (12 db-hoz):
1 ek citromlé
1 dl tej (vagy 1 dl író)
17 dkg vaj (olvasztva)
17 dkg liszt
2 tk sütőpor
csipet szódabikarbóna
10 dkg cukor
10 dkg darált dió (vagy mandula)
2 ek ,karácsonyi fűszerkeverék'
csipet fahéj
3 tojás
10 dkg mazsola (vegyesen több fajta is lehet: barna, arany)
1 közepes alma
1 narancs héja lereszelve
 
1 ek baracklekvár a kenéshez
 
A keresztekhez:
5 dkg krémsajt (pl. Philadelphia)
2-3 ek porcukor
2 dkg puha vaj
 



Elkészítés:
A tejet elkeverjük a citromlével és 5 percig állni hagyjuk amíg be nem sűrűsödik. Ha írót használunk, akkor ez a lépés kimarad, a tésztába majd az 1 dl író kerül.

Egy nagyobb tálban elkeverjük a lisztet, szódabikarbónát, sütőport, cukrot, fűszereket, darált diót (vagy mandulát).

Kis tálkában felverjük a tojásokat, majd hozzáadjuk a tejet (írót), a lereszelt narancshéjat és megolvasztott vajat. Jól összekeverjük ezeket is, majd a száraz összetevőkhöz öntjük.

Mindent elkeverünk és a tésztához adjuk a mazsolát valamint egy almát lereszelve.

Muffinsütő formát vajazunk ki (a kapszlikra most nincs szükség, mert a kivajazott formából majd szépen kivehetőek a sütik).
A tésztát evőkanál segítségével egyenlően elosztjuk a 12 mélyedésben.

Előmelegített sütőbe toljuk és 180 Celsiuson 20-25 perc alatt megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük.

A megsült muffinkákat 10 percig hűlni hagyjuk, majd óvatosan kiemeljük őket a tepsiből. Ha a szélük odaragadna, késsel meglazítjuk.

Amíg a sütik hűlnek elkészítjük a kereszteket is: ehhez a krémsajtot kikeverjük a puha vajjal és porcukorral.
A kihűlt sütiket baracklekvárral kenjük le (vékony rétegben), majd a mázból kereszteket ügyeskedünk rájuk. Ehhez habzsákot is lehet használni, de egy kisebb kanál is megteszi, ahogy mi Abival csináltuk.
Jó étvágyat!
Recept: Good Food






2014. március 21., péntek

Csicseriborsós biryani- 30 napos vegán kihívás


 A Vegán 30 napos kihívás ötödik napjához érkeztünk el. Ötödik napja hús, tojás, tejtermék, hal, méz, állati eredetű élelmiszer mentesen. Eddig viszonylag simán ment, nem kívántam semmilyen ,,tiltott" dolgot, ma viszont kicsit elkalandoztam a hűtő előtt és fátyolos tekintettel szemeztem a tejföllel. :-)
Talán a hétvége miatt is lehet ez az átmeneti megingás, vagy mert úton útfélén csábításba esik az ember? Nem is a húsról van szó (hiszen azt október óta nem fogyasztok, hal kivételével), hanem sokkal inkább a sajtok, halak, sütemények hiányoznak.
Tegnap nagyon finom és laktató csicseris-édesburgonyás tagine-t főztem, ma pedig szintén csicseri volt a fő fehérjeforrás. Egy korábbi csirkés biryani vegánosított verzióját állítottam elő (IKEA után szabadon). Nem volt rossz, de 3 tányér után is éhes voltam, vagy csak hiányzott valami más...?
Remélem, a hétvégén újabb lendületet kapok és sikerül majd szemet hunynom a kísértések felett.
Addig is a recept!

Csicseriborsós biryani (2 nagyobb adaghoz):
 
1 csésze rizs
1 kisebb fej karfiol
1 lilahagyma
10 dkg csicseriborsó
szegfűszeg
kurkuma
köménymag
garam masala
2 gerezd fokhagyma
olivaolaj
csipet só
kardamom
növényi tejszín (opcionális)

Elkészítés:
A csicserit előző este beáztatom, majd alaposan átmosom és nagyjából 1 óra alatt puhára főzöm.
A lilahagymát vékonyra felkarikázom, kisebb hőálló edénybe teszem és 180 Celsiuson fél óra alatt a sütőben megsütöm.
A megmosott rizst pár szem kardamom és kevés szegfűszeg és köménymag társaságában puhára főzöm.
A karfiolt rózsáira szedem és egy lábasban puhára párolom, majd serpenyőben olajat hevítek belereszelek 2 gerezd fokhagymát, hozzáadok 2 teáskanál kurkumát és nagyjából 2 teáskanál garam masala fűszerkeveréket. A megfőtt és lecsepegtetett karfiolt megforgatom ebben a fűszeres-fokhagymás keverékben, majd hozzáadom a megfőtt rizst és csicseriborsót is. Mivel önmagában elég száraz, így kevés növényi tejszínnel öntöm fel és egy picit sózom.
Jó étvágyat!


 
Tudtad, hogy a csicseriborsó...?
Nagyjából 20%-ban fehérjét, 40%-ban szénhidrátot tartalmaz, B1 és B6 vitamint, valamint folsavat.  Ásványi anyag tartalma is kedvező, sok magnéziumot,  vasat és cinket tartalmaz. Energiatartalma: 275 kcal (1152 kJ)/100 g.
Éretlen magjait a borsóhoz hasonlóan főzeléknek, levesnek, éretten főzeléknek, köretnek (saláta, püré) fogyasztják. Pörkölt csemegeként is igen kedvelt, mivel íze a dióéhoz hasonló. Magját hazánkban régebben a babhoz hasonlóan fogyasztották, pörkölve kávépótlónak használták. Egyes országokban, különösen a Közel- és Közép-Keleten valamint Indiában abraktakarmánynak is termesztik magas fehérjetartalma miatt. A csicseriborsó az egyik legelfogadottabb hüvelyes növény a biotermékek piacán. Egységnyi területről sokkal több fehérjét ad, mint az árpa, a zab, a kukorica, a köles vagy a bükköny. Jobb az emészthetősége és a biológiai értéke, mint a babé vagy a lencséé. Zöldtrágyanövényként is hasznosítható.
A csicseriborsó lisztje adalékként, helyettesítőként is hasznosítható. Így péksüteményekben is felhasználható lenne, általa a kenyér is ízletesebb, tovább eltartható. Diabetikus és gyógyászati hatása is figyelmet érdemel.
Forrás:Wikipedia

2014. március 18., kedd

Pekándiós vegán banánkenyér



A banánkenyér mindig szívesen fogy nálunk, ha akad itthon egy-egy érettebb példány akkor biztosan valamilyen desszertbe sütöm bele. A mostani verzió tojás és tehéntej mentes és nincs benne hozzáadott cukor sem. A datolyától és egy kevés juharsziruptól kellően édes lett, délutáni nassoláshoz kíváló. Én ezzel próbáltam megtalálni a ,,kiskaput" a 30 napos vegán kihívásban, melyben idén én is részt veszek...hogy milyen sikerrel és tapasztalatokkal arról majd egy külön bejegyzésben ejtek szót :-)
Hozzávalók
 
20 dkg tk. liszt
7 dkg kókuszzsír
3 db érett banán
2 tk sütőpor
2 ek juharszirup
10 dkg datolya
5 dkg pekándió
 
Elkészítése:
Az érett banánokat meghámozom és egy tálkában villával összenyomom.
A lisztet egy tálba öntöm, hozzáadom a sütőport, a felaprított datolyát és pekándiót. A kókuszzsírt megolvasztom, majd a liszthez adom. A banánt is a tésztához keverem és végül kevés juharsziruppal édesítem (opcionális).
Hosszúkás tepsit (loaf tin) kókuszzsírral kikenek, sütpapírral kibélelek és a masszát elegyengetem benne. Előmelegített sütőben 180 Celisuon kb. 40-50 perc alatt aranybarnára sül. Tűpróbát végzek!
 
Egészségünkre! 
 
További banánkenyér receptek:
 
 


2014. február 20., csütörtök

Délutáni csemege és 7 ,,titok" rólam

 
Rég vettem részt blogok közötti játékban, most mégis szívesen eleget teszek Mohamama felkérésnek, aki többek között engem választott, egy Szera által elindított ismerkedős mókában. Köszi Mohamama! A feladat pedig nem más mint 7 dolgot megosztani magunkról illetve a blogról, majd további 7 bloggernek átadni a stafétát (amit én most nem teszek meg, mert szerintem már majdnem mindenkihez eljutott a felkérés.)
 
Mi is lenne az a 7 dolog...
 
1. Régen nagy húsevő voltam és egy körömpörkölttel vagy egy jó kis disznótorossal bármikor le lehetett venni a lábamról. Aztán történt úgy 4 hónapja már hogy elhagytam a húst. Nem kívántam, meguntam, megundorodtam tőle. Elvétve halat hetente, két hetente ettem. Nem olyan régen pedig belekóstoltam a vegán konyhába is  (vegán=semmilyen állati eredetű dolgot nem fogyasztanak). Mindezt azonban nem veszem nagyon szigorúan (egyelőre), tehát vannak napok amikor reszelek sajtot a tésztámra, vagy bepottyan egy kis rák a bevásárló szatyorba. Persze családomat nem kínzom, így sajnos minden nap kétfélét főzök.
 
2. Nagyon nagy tériszonyom van és ez az évek során erősödni látszik, így manapság egy kisebb tortúrával él fel, ha repülőre kell ülnöm.
 
3. Szeretem a söröket. Kedvenceim többek között: a Sierra Nevada, SamAdams, MooseHead és a ciderek is. Mióta felelősségteljes anyuka lettem természetesen nem fogyasztok alkoholt. Mostanság az alkohomentes Erdinger a kedvencem, ami ráadásul a tejtermelést is serkenti, úgyhogy kellemest a hasznossal :-)
 
4. Sorozatfüggő vagyok. Ha akad olyan ami megtetszik (és jócskán akad), akkor képes vagyok minden szabad percemet azzal tölteni, hogy elejétől a végéig megnézzem az összes évadot. Breaking Bad, Grace Klinika, Gilmore Girls, Jóbarátok, Ally McBeal, Lost, Nurse Jackie, Dexter, Dawson és a haverok....és még sorolhatnám estig.
 
5. A sorozatokon kívül még olvasni is nagyon szeretek. Régen, amikor még volt szabadidőm (hihi) bármikor ki tudtam kapcsolódni egy-egy regény mellett. Szeretem a könyveket megfogni, megszagolni. Nem vagyok hive az elektronikus olvasóknak és nem is tervezem hogy bármikor beruházzak egyre. Nagyobbik lányom, Abi is nagyon szereti a könyveket. Kész gyűjteménye van már és minden délután és este legalább egy órát olvasunk lefekvés előtt.
 
6. Életem nagy mellékvágányának tekintem a jogi egyetemet. Nem bántam ugyan meg, de ha újra kéne pályát választanom, akkor teljesen más irányba mennék. Viszont nem érzem későnek, hogy bármi újba kezdjek még, akár a tanulás akár a pályaválasztás terén. Persze mindennek eljön a maga ideje, egyelőre a lányok nevelése élvez prioritást.
 
7. Életem legnagyobb és legnehezebb de ugyanakkor legszebb kihívása a gyerekek nevelése. Nem telik el nap, hogy ne kérdőjelezném meg amit csinálok és ne mondanám magamnak, hogy rossz anyuka vagyok :-) Az elmúlt 3 évben sokkal türelmesebb lettem, de még mindig van mit fejlődnöm e téren. A kicsik mosolya vagy elismerése viszont mindent megér.
 
Levezetésnek pedig jöjjön egy nagyon egyszerű recept, aminek az ötlete Szofikától jött. Sokszor veszek hasonló  müzliszeletet a boltban, ha éppen rámtör az éhség és nem akarom hogy a vércukrom az egekbe szökjön, de azért mégis kell egy löket.
Nagyon etette magát és Abinak is ízlett, így a délutáni snack szerepét tökéletesen betöltötte. Csak ajánlani tudom!
 
 




 
Banános datolyás ,,müzliszelet"
 
Hozzávalók (egy kisebb adaghoz/tepsihez):
2 érett nagyobb banán
1 bögre zabpehely
csipet fahéj és mixed spice (karácsonyi fűszerkeverék)
egy marék datolya
1 tk kókuszzsír
 
A banánokat villával áttöröm, hozzákeverem a zabpelyhet, fűszereket, a felaprított datolyát és kókuszzsírt. Picit állni hagyom, hogy a banánt magába szívja a zabpehely és sütés előtt puhuljon egy kicsit.
Egy kisebb tepsit sütőpapírral bélelek ki és elegyengetem benne a zabpehlyhes masszát. Előmelegített sütőben sütöm 15-20 percig kb. 180 Celsius-fokon. Hűlni hagyom majd szeletelem. Jó étvágyat!
 

 
 

2014. január 28., kedd

Datolyás kókuszos csemege


Sziasztok Olvasók,

Ha még van itt valaki...:-) Többen kérdeztétek, hogy mikor térek vissza, mit/min ,,dolgozom" mostanában, így gondoltam egy gyors bejegyzést megér, hogy tömören beszámoljak életünkről...A kicsik nevelése kitölti napjaim 99%-át, a maradék 1%-ban próbálom a házat egyben tartani, és aludni is ha lehet. Hannuska jövő héten 5 hónapos lesz! Gyorsan repül az idő! Szépen cseperedik, nagyon érdeklődő, szívesen játszana már Abival. Nagyon erős baba, már most menni akar (persze ehhez még sokat kell tennie, de szinte meg-megindul mikor az ölembe állítom).
Abi ,,baba" biztos kikérné magának a baba jelzőt, hiszen most volt 3 éves! Igazi hölgy lett, Hannussal nagyon kedves, gyengéd. Puszilgatja, ölbe venné, játszik vele, gügyög neki.


Továbbra is hiányzik a blogírás, vagy egy olyan tevékenység amivel  kikapcsolhatok a gyerekek mellett, viszont még nem jött el az ideje, hogy ezzel foglalatoskodjak. Fél munkát nem szeretek végezni, ha csinálom akkor teljes szívvel, magamból a legtöbbet kihozva éri meg nekem. A lányokkal minden nap egy ajándék, így inkább velük játszom most a blog pedig biztosan megvár. Azért ha tehetem gyakran olvasom a többi gasztrobloggert és a Facebook-nak hála nem maradok le semmiről. :-)



Most pedig egy gyors recept jön. Konyhatündér nagyon finom bio datolyával ajándékozott meg a napokban, hozzá klassz receptet is mellékelt, melyen csak néhány apróbb módosítást végeztem (reszelt sárgarépa helyett kókuszreszeléket és valamivel több tejet tettem bele). A végeredmény egy finom, kellően édes, enyhén morzsálódós délutáni ,snack' lett, mely garantáltan nem éri meg a másnapot. Köszi Anazar!

Hozzávalók (25x25 cm-es tepsihez):

10 dkg vaj (kókuszzsírt használtam)
10 dkg cukor
2 tojás
1/2 tk vanília esszencia
12,5 dkg datolya 
5 dkg zabpehely
10 dkg liszt
1 tk sütőpor
5 dkg kókuszreszelék
1,5 dl tej

A puha vajat (most kókuszzsír) a cukorral kikeverem, majd hozzáadom a tojásokat, vanília kivonatot és habosra keverem. 
A lisztet elkeverem a sütőporral, zabpehellyel, kókuszreszelékkel. Hozzáadom a felaprított datolyát. Ezeket a száraz összetevőket eldolgozom a nedves összetevőkkel és közben fokozatosan adagolom a tejet is. 
Kivajazott (sütőpapírral kibélelt) tepsibe öntöm a tésztát és 180-Celsiuson 35 perc alatt aranybarnára sütöm. Tűpróbával ellenőrzöm megsült-e a belseje.
Kicsit hűlni hagyom, majd szeletelem.
Egészségünkre!