30 dkg jó minőségű darált sertést és 30 dkg darált marhahúst kevertem össze 75 gramm szárított zsemlemorzsával, egy egész tojással, frissen vágott snidlinggel, petrezselyemmel és kb. 1 dl tejjel. Sóztam, borsoztam és adtam hozzá egy teáskanálnyi szegfűbors fűszerkeveréket is. Kézzel jól összegyúrtam a húsmasszát és pici golyókat formáztam belőlük. (Jó sok kijön, nekem még annyi maradt, hogy egy adagot simán le tudtam fagyasztani.) A húsgolyókat kevés olivaolajon 15-20 percig sütögettem, szép barna köntöst kaptak. A serpenyőből kivéve, félretettem őket és a már kiszolgált olajhoz adtam hozzá fél citrom kifacsart levét, 60 ml tejszínt, 1 evőkanál lisztet, 1evőkanál fekete-ribizli lekvárt, sót, borsot és 3 dl marhahúsleves alaplét (organikus leveskockából). Jól összeforraltam ezt a szószt és forrás után még addig főztem, amíg jó sűrű állagot nem kaptam, ebben forgattam meg a húsgolyókat is. Krumplipürével az igazi, de én ma este linguine tésztát főztem ki hozzá. Egész jó lett, majdnem olyan mint az IKEA-ban.:)
2011. március 31., csütörtök
I ♥ IKEA
2011. március 29., kedd
Bollywoodi álom, főszerepben a sárgaborsó
,,Mi a mai ebéd?''
,,Sárgaborsó főzelék.''
,,Kösz, inkább kihagyom.''
(Jelenetek a menzán)
Emlékszem, hogy ódzkodtam a sárgaborsó főzeléktől, akárhányszor az volt terítéken a menzán én vagy nem ettem meg, vagy kihalásztam belőle a fasírtot és maximum egy-két kanállal csúszott le. Pedig nem voltam válogatós, de valahogy sosem ízlett, és emlékeim szerint a legtöbb gyerek fintorgott tőle. Ennél már csak a jó öreg finomfőzelék tudta jobban kivágni a biztosítékot. Na az minden volt csak finom nem...Biztosan ezzel a frappáns névvel próbálják mind a mai napig ,eladhatóvá' tenni gyerekek ezreinek... Visszatérve a sárgaborsóra...A napokban újra összefutottam vele, de teljesen más kontextusban és gondoltam, adok még egy esélyt kettőnk kapcsolatának. Jól tettem, mert valami egészen finom, selymes és fűszeres, kellemesen csípős dolog főtt ki belőle: bemutatom az indiai sárgaborsós dahl-t.
Dahl a gyűjtőneve azoknak az ázsiai (főleg indiai, nepáli, pakisztáni, bangladesi) vegetáriánus egytálételeknek, ahol a fő összetevő a lencse, fekete csicseriborsó, galambborsó vagy valamilyen más hüvelyes. Ezt előzőleg beáztatják, olajon futtatják meg a fűszerek többségét és gyömbért, fokhagymát, esetleg más zöldséget is főznek bele. Állagától függően a dahl lehet hígabb, leveses vagy egészen sűrű, szószos, pörköltes, amit már körettel, rízzsel, barnarízzsel esznek. A sárgaborsós dahl főleg az indiai közösségekben népszerű: pl. a Dél-amerikai Guyana vagy a karib-szigeteki Trinidad indiai kommunái között, illetve előszeretettel főzik még az USA indián lakosai is.
Sárgaborsós dahl hozzávalói:
250 gramm száraz sárgaborsó
3 evőkanál vaj
2 teáskanál mustármag
1 evőkanál római köménymag
1 nagyobb fej vöröshagyma
zöld chili paprika(1-4 darab, attól függően, hogy mennyire szeretnénk csipősre)
1 darab kb. 4 cm hosszúságú friss gyömbér, megpucolva és vékony hasábokra aprítva
3 fokhagymagerezd
1 teáskanál őrölt kurkuma
2 teáskanál őrölt koriander
5 darab paradicsom
100 ml víz
1 csokor friss koriander
250 ml húsleves alaplé
A sárgaborsót már előző éjszaka be lehet áztatni, vagy kora reggel, ha este látunk hozzá a főzéshez. A megáztatott borsót 1 liter vízben, lassú tűzön 40 percig főztem, közben 3-4 alkalommal lehalásztam a felette keletkezett habot. Miután puhára főtt, félretettem és villával megpépesitettem egy kicsit, hogy egységes szerkezete legyen. A lábasban vajat forrósítottam és hozzáadtam a mustármagot és a római köménymagot is, alacsony hőfokon főztem össze a felaprított hagymával, apróra vágott chili paprikával, és gyufavékonyra gyalult gyömbérrel. 5-10 perc főzés után jött hozzá a kinyomott fokhagymagerezd, tengeri só, kurkuma, őrölt koriander, majd a kockákra vágott paradicsom és kb. 100 ml víz. További 10 percig főztem ezt az alapot. Állagát tekintve szép selymes és illatos lesz levesünk. A legvégén adtam hozzá a megfőtt sárgaborsót, 250 ml húsleves alaplét és még egy kis vajat (csak érzésre). Végső fázisként jól összefőztem minden összetevőt (maximum 10-15 percig). A leves felét leturmixoltam, hogy még krémesebb, selymesebb legyen. Tetejére friss korianderlevelet pakoltam, majndem egy egész csokornyit. Nagy meglepetést keltett az aznapi ír vendégek közt, akik a már jól bejáratott magyar gulyásra számítottak.A gulyás ideje számomra lejárt, üdvözöllek dicső Dahl!
2011. március 27., vasárnap
Ételeken át
Sorsszerű találkozások márpedig vannak! Vagy nevezzük véletlenek összjátékának? Trishhel pár évvel ezelőtt lettünk jó barátok. Egy szürke őszi reggelen a kávéfőző gépet tisztogattam az étteremben, ahol akkoriban dolgoztam. Sehol egy árva lélek a kora hajnali órákban. Majd hamarosan megérkezett a manager egy virágmintás klumpás, homlokát tarka kendővel átkötő és számomra felismerhetetlen akcentusú nőszeméllyel. Bemutatkozás helyett rögtön csak egy kávét kért, abból is extra erőset és extra hosszút, majd belekortyolt és rekedtes hangján csak ennyit mondott :,,You rock!'' Onnantól fogva nem telt el reggel, amit ne lelkiztünk, röhögtünk, aludtunk, lógtunk, ettünk, ittunk, sírtunk volna végig az amúgy is halálra ítélt kis étterem hátsó konyhájában megbújva. Én a pincérnő, és Trish a szakácsnő.
Útjaink lassan kettéváltak. Trish új munkahelyet talált (olyan helyet keresett, ahol nem a gyárilag előre elkészített, majd mikróhullámú sütőben felmelegített ételeket favorizálja a vendégsereg...). Barátságunk azonban megmaradt és számomra igazán szép emlékké tette a Dublinban töltött napokat. Trishtől tanultam meg, hogy a són és borson kívül más fűszerek is léteznek, és hogy mennyi mindenhez lehet használni a gyömbért, spárgát, kelbimbót, csicseriborsót, és azt is, hogy a Moose Head sokkal jobb pohárban mint tányéron.:)Nála egy egyszerű uzsonna is gasztronómiai körutazással ért fel. Csodálattal néztem, ahogy se perc alatt terülj terülj asztalkámat varázsolt elő bérelt házának apró konyhájában.
Jó pár éve már, hogy nem láttam...hazaköltözött Kanadába és saját vállalkozásba kezdett (http://www.trishlikesfood.com/), azonban sokat gondolok rá. Nap mint nap rá emlékeztet a nekem ajándékozott szarvasagancs, és pár apróság: könyvek, receptek, cowboy ing. Földrészek választanak el, de tudom ha egyszer újra találkozunk, ott folytatjuk majd ahol abbahagytuk: jéghideg Moose Head, humusz pirítóson és órákig tartó röhögés:)
I miss you Trish...
2011. március 21., hétfő
Keresztes hadjárat a konyhában
Az angolszász folklór számos mendemondát kreált a bucik köré. Például, ha beteg ember eszik belőle, az gyógyírként szolgál. Ha pedig megosztunk valakivel egyet, az a jóbarátság egyik alapköve lesz a elkövetkezendő esztendőre. ( ,,Half for you and half for me. Between us two shall goodwill be.'' )
Egy másik szerint: ha tengeri hajóútra megyünk, akkor mindenképpen vigyünk magunkkal párat, mert az, megóv majd a hajótörés veszélyétől is.
A bucikat még további fél órán át lefedve kelesztjük. Ha megduplázódtak, akkor már jó úton járunk. Ezután jöhet a kereszt: 50 gramm finomlisztet kevertem simára annyi hideg vizzel, hogy szép, folyós masszát kapjak. Pasztával, vagy kiszúrt zacskóval ügyeskedhetünk (én kávéskanállal oldottam meg).
Előmelegített sütőben 190 fokon (gáztűzhely 5-ös fokozat)20 perc alatt aranybarnára sütjük.
2011. március 19., szombat
Valami zöldet
Kali orexi!
2011. március 18., péntek
4800 kalória
2011. március 15., kedd
Tante Zoé nyomdokán
2 felkockázott csirkemell
1 vöröshagyma
1 kaliforniai paprika (piros húsú)
2 fokhagymagerezd
75 gramm chorizo kolbász
1 evőkanál cajun fűszerkeverék
250 gramm hosszúszemű rízs
400 gramm paradicsomkonzerv
350 ml húsleves alaplé
2011. március 11., péntek
Iron Lady
3 evőkanál olívaolaj
2 fej vöröshagyma
3 sárgarépa
3 fokhagymagerezd
500 gramm szárított vöröslencse
2x400 gramm paradicsomkonzerv
2 evőkanál paradicsompüré
2 teáskanál szárított oregánó és 2 teáskanál kakukkfű
3 babérlevél
1 liter zöldségleves alaplé
2011. március 10., csütörtök
Vissza a Blogba II.
Miután elkészült első expressz blog-ebédem, még arra is volt időm, hogy egy tányérral bekanalazzak belőle.